Kontroli, odnosno otvaranju paketa može prisustvovati i primalac pošiljke ili osoba koju je za to opunomoćio. Praćenjem broja pošiljke preko interneta, primalac će doći do informacije kad je pošiljka pristigla u zemlju i tada, ukoliko želi, da prisustvuje otvaranju pošiljke, treba da pošalje zahtev na mejl adresu postabg@carina.rs.
Iz svega navedenog lako se može zaključiti koju vrstu kontakta carinski službenik ima s pristiglom poštanskom pošiljkom i njenim sadržajem, te da ukoliko pošiljalac ili primalac imaju bilo kakvu zamerku na izgled ili sadržaj paketa, svoju reklamaciju treba da upute Javnom preduzeću PTT saobraćaj Srbija, u ulici Savska 2, u Beogradu.
Pod carinskim dažbinama se podrazumeva obračun carine i PDV, svi ostali nameti poštarine, ležarine i usluga otvaranja paketa su zapravo poštanske usluge koje pošta naplaćuje nezavisno od naplate carinskih dažbina. Radi ostvarivanja prava stranke u postupku, ista ima pravo na "Reklamaciju zbog oštećenja ili umanjenja sadržine poštanske pošiljke" po članu 67. Pravilnika o opštim uslovima za obavljanje poštanskih usluga (Službeni glasnik RS 24/10):
"Primalac ili drugo lice koje je, prema odredbama ovih opštih uslova, ovlašćeno za prijem pošiljaka, treba odmah prilikom uručenja, a najkasnije narednog radnog dana, da reklamira prijem oštećene pošiljke ili pošiljke sa umanjenom sadržinom. Poštanski operator je dužan da se o osnovanosti reklamacije primaoca ili ovlašćenog lica izjasni u roku od 30 dana od dana prijema reklamacije."
Pošiljke male vrednosti (do 70 evra), koje građani dobijaju od fizičkih lica, oslobođene su svih uvoznih dažbina (PDV i carine) samo pod uslovom da za pomenutu pošiljku ne postoji obaveza plaćanja.
To bi, na primer, značilo da vam pošiljku šalje rođak ili prijatelj, a ne nepoznata osoba koja nešto prodaje preko interneta. Fizičko lice koje kupuje robu na sajtu Ebay od fizičkog lica nije oslobođeno plaćanja dažbina. Pri tom za tu robu neće s obzirom na to da je pošiljalac fizičko lice, dobiti račun ili fakturu. Kako tada uz robu ne stiže dokaz o vrednosti (račun ili faktura), carinski službenici primenjuju metode vrednovanja predviđene čl. 39 – 45 Carinskog zakona, radi utvrđivanja carinske osnovice i obračuna dažbina.
Prema Carinskom zakonu, postoji šest metoda utvrđivanja carinske vrednosti koje su propisane odredbama tog zakona, a primena tih metoda vrši se po hijerarhijskom redosledu primene.
* U saradnji sa Upravom carina Srbije