Putnici treba da na graničnim prelazima koriste "zeleni kontrolni prolaz" tamo gdje on postoji, ukoliko ne posjeduju robu koja podliježe plaćanju uvoznih dažbina.
Prema važećim propisima, u putničkom prometu se može u takozvanom "skraćenom postupku", uvesti i ocariniti roba u vrijednosti do tri hiljade evra, prilikom svakog putovanja. Stopa carine u ovom slučaju je jedinstvena i iznosi 10 odsto vrijednosti robe, što uz PDV od 18 odsto i druge takse čini oko 32 odsto vrijednosti robe.
U Srbiju, osim ličnog prtljaga i lijekova za ličnu upotrebu, slobodno se može unijeti do 200 cigareta, jedan parfem ili litar alkoholnog pića.
Posebne dozvole potrebne su za žive životinje, sirovine životinjskog porijekla, kućne ljubimce, kao i za biljke i amaterske radio-stanice.
Zabrana bez izuzetka odnosi se na oružje i municiju, nedozvoljene supstance, otrove i štetne materije kao i piratsku robu – plagijate.
Carina savjetuje građanima da ne nose komercijalnu robu, niti robu u ime neke druge osobe. Unos deviza u Srbiju je slobodan, dok se iz zemlje može iznositi do 10 hiljada evra.
Obaveza svakog carinika je da bude profesionalan, korektan i ljubazan prilikom obavljanja dužnosti.
"Molimo vas da iskoristite svoje pravo i da sve što odstupa od navedenog prijavite na telefon Otvorene carinske linije 064/732, ili na telefon Odeljenja Unutrašnje kontrole 011/ 311-73-10", navodi Carina.