U svečanoj sali pri Sabornom hramu Sv. Save, u francuskoj prestonici, a u organizaciji udruženja Svi Srbi u Parizu, izvedena je predstava “Crveno i zlatno” u kojoj su uloge Jefimije i carice Milice tumačile Jelica Kovačević i Dragana Vujić. Fascinantna životna priča koja obrađuje vreme u Srbiji posle Kosovskog boja, prati dve mudre žene, caricu Milicu i monahinju, pesnikinju i diplomatkinju Jefimiju, koje su na svojim plećima ponele bol cele nacije i sačuvale srpski identitet koji izvire sa Kosova i Metohije.
Inače, predstava u Parizu nije bila samo premijera u dijaspori već i svetska, jer je prvo zvanično izvođenje u Srbiji planirano za novembar.
Pariska publika je u prepunoj sali veoma pažljivo pratili svaku reč, a sjajne glumice su učinile da se zemljaci za trenutak osećaju kao da su otplovili u 1389. godinu. Svi su imali samo pozitivne impresije o nastupu umetnica iz otadžbine, a najbolji pokazatelj oduševljenja bio je dug aplauz na kraju predstave.
Pored brojnih dijasporaca iz Pariza i okoline u publici su bili i pukovnik Dejan Milosavljević, izaslanik odbrane pri Ambasadi Srbije u Francuskoj sa suprugom Milom, prota Nikola, starešina hrama, Blaženka Trivunčić, profesorka i do nedavno koordinatorka dopunske nastave u Francuskoj.
“U sugestivnom ambijentu našeg hrama u Parizu, glumice su izvele upečatljivu predstavu. Proživljavali smo uz njih u istorijskom kontekstu vanvremensku, lirsku patnju i hrabrost žena u ljudskim, majčinskim i državničkim odlukama. Njihov nastup je izazvao kod publike snažne emocije, čak i suze. Kraj predstave otvara savremena pitanja, na koja ostajemo nemi”, napisala na svom Fejsbuk profilu posle predstave Blaženka Trivunčić.
Prota Nikola za “Vesti” kaže da je oduševljen što je ova predstava odigrana u prostorijama našeg velelepnog hrama u Parizu.
– Predstava govori o delu srpske istorije koji sam posebno izučavao na Bogosloviji. Ovakvi i slični događaji su izuzetno važni za naše ljude u dijaspori – ističe prota.
Posle predstave gotovo svi prisutni su poželeli da se fotografišu sa glumicama, a one su svima rado izašle u susret i strpljivo pozirale sa sunarodnicima. Predstava je bila besplatna, a izvedena je uz podršku Ministarstva Vlade Srbije bez portfelja zaduženog za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom i uz blagoslov episkopa zapadnoevropskog Justina.
Ženska priča
Po tekstu Božidara Kneževića, koji je takođe bio na premijeri u Parizu, predstavu je režirao Ivica Vidanović, za kostimografiju je zaslužna Verica Rakočević, a muziku je komponovao Ninoslav Ademović.
Predstava je ženska priča koja preispituje celo srpsko nasleđe i Srbiju danas. Kneginja Milica se bori sama sa sobom posle zahteva Bajazita da mu za ženu preda ćerku Oliveru, a Jefimija je simbol bola i ljubavi istovremeno. U njoj su spojene prolaznost i večnost, vera u život i prkos smrti.
– Šta reći, a ne zaplakati. Zaplakati prvenstveno od tuge na ispričanom događaju kroz istoriju, kada je žena pojedinačno i sav ženski rod bile bez prava glasa , marginalizovane, manje vrednovane, a kroz borbu bile istrajne. Zaplakati od sreće na hrabrosti u datom trenutku, na jakoj odluci kroz životno putešestvije, na borbi za opstanak. Smatram da to može samo žena, majka, bez želje da zapostavim muški rod. Dakle, glumice su to dočarale i odigrale na najbolji mogući način i podigle svest među nama ženama – impresije su Irene Milovanović.
Svaka Srpkinja čuva narod
Pre početka predstave Saša Pešić je u ime udruženja Svi Srbi u Parizu naglasio važnost svake Srpkinje u vekovnom očuvanju identiteta našeg naroda.
– U ime udruženja zahvaljujem svima koji su došli i učinili da ovaj događaj ostane zabeležen u trajnom sećanju na radost naše dijaspore u Francuskoj. Nastavićemo da obogaćujemo kulturni život naših ljudi u Francuskoj – izjavio je Pešić.
Njegova bratanica Ana Pešić, student prava, rođena je u Parizu ali ističe da je izuzetno interesuje srpska istorija.
– Kroz predstavu “Crveno i zlatno” sam mogla da vidim koliko smo kao narod stradali u prošlosti. Između ostalog zahvaljujući carici Milici i Jefimiji ja nosim srpsko ime. Veoma je važno da moji vršnjaci čuvaju srpstvo daleko od Srbije.