Privrede Srbije i Zapadnog Balkana još jednom su dobile snažnu podršku iz Brisela, od Evrokomore, da moraju što pre biti deo jedinstvenog ekonomskog prostora, ne samo kao potpisnici Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, već što pre ulaskom na jedinstveno ekonomsko tržište, a kasnije i punopravnim članstvom, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije (PKS) nakon sastanka Borda direktora Evrokomore.
„Ne smemo čekati da se stvari dese, već moramo da radimo naš posao i tu smo jasni. I predsednik Vučić je jasno napomenuo da je Srbija i Vlada Srbije spremna da do 2026. završi sve što je neophodno sa njene strane, dok i Evropa takođe mora da vidi kako u budućnosti želi da izgleda celokupna arhitektura evropske ekonomije“, istakao je Čadež u Briselu.
Ukazuje da privreda Srbije i Zapadnog Balkana zavise dosta od EU, jer je to naše najveće izvozno tržište i najveći broj investitora dolazi upravo iz zemalja članica Evropske unije.
„Izazova je dosta i ukoliko se desi bilo kakva veća ekonomska kriza u EU, itekako ćemo je i mi osetiti“, ocenio je predsednik PKS.
Napominje da je poslovna zajednica Evrope vrlo jasna, što je i istaknuto na sastanku Borda direktora Evrokomore, da su potrebne veoma snažne i jasne odluke Evropske komisije kako bi se omogućilo da se evropska privreda zaista vrati na noge i bude konkurentna sa ostalim igračima na svetskoj globalnoj ekonomskoj sceni.
„Poslovna zajednica prepoznaje da ono što se trenutno dešava nije dobro i da je vreme da se nešto desi. Komunicira svoje nezadovoljstvo ka evropskim institucijama i nadam se da institucije znaju šta im je činiti, jer se dosta problema nakupilo od poslovnog okruženja do regulativa“, rekao je Čadež.
Podseća da je poslednjih godina EU donela oko 13-14 hiljada novih propisa, a Amerika u istom periodu samo dve ili tri hiljade. „Kada to uporedite, onda je sve jasno u čemu žive preduzeća u EU, što itekako utiče i na nas“, naglasio je predsednik PKS.
Neophodno je, po njegovim rečima, da se omogući ubrzani rast evropske ekonomije i kompanijama da bolje posluju.
Evropski privrednici i predstavnici privrednih komora iz EU ukazuju da je neophodno da više sarađuju na polju industrijskih politika, da ujedinjuju industrije i da rade zajedno mnogo više, kako bi inovativne kompanije mogle da rastu u Evropi i ne odlaze na druga mesta, pre svega u SAD.
Mnogo je izazova sa kojima se Evropa susreće i nadamo se da će nova Evropska komisija i nova administracija u Vašingtonu imati razumevanja za potrebe privreda i da Evropa ponovo postane privredno jaka, poručuje Čadež.