Printskrin

Privredna komora Srbije (PKS) postaće suosnivač i deo Alijanse privrednih komora novog međunarodnog trgovinskog koridora kopno-more, koji povezuje zapadnu Kinu sa zemljama Jugoistočne Azije i Evropom, najavio je danas Marko Čadež, predsednik Privredne komre Srbije.

Na poziv predsednika Nacionalne privredne komore Kine, predsednik PKS će učestvovati na osnivačkoj svečanosti ove Alijanse, koju će činiti 20 nacionalnih privrednih i industrijskih komora a čije države se nalaze na trasi „Pojas i put“ koji povezuje Kinu sa Evropom.

„To je za nas veoma važno jer dolazimo lakše do tržišta do kojih do sada nismo mogli lako da dođemo, kao što su Filipini, Kazahstan, Indonezija… To će našim kompanijama omogućiti nove poslove“, istakao je Čadež za RTS.

Kina je za Srbiju jedan od najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera i politički prijatelj i nesporno svetski trgovinski gigant, kaže predsednik PKS.

„Srbija ima privilegiju da kroz dobro političko rukovodstvo i politiku koju vodi predsednik Vučić, ima partnere na svim stranama sveta, a na nama je da to iskoristimo na najbolji mogući način i napravimno od toga za Srbiju dobar posao“ rekao je Čadež.

Ističe da je saradnja sa Kinom važna, ne samo zbog trgovine, već i saradnje u oblasti visokih tehnologija, električnih vozila, baterija, obnovljivih izvora energije i novih materijala.

Podseća da Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom omogućava našoj zemlji da plasira na to tržište više od 10 hiljada proizvoda te da će pristupanje Alijansi omogućiti našim kompanijama u logističko-transportnom pogledu lakši i jeftiniji dolazak na tako veliko tržište.

Čadež je podsetio na intenzivne aktivnosti PKS u prethodnim nedeljama na internacionalizaciji naše privrede. Kada je u pitanju saradnja sa Japanom, čija delegacija je pre samo nekoliko dana posetila Srbiju, Čadež kaže da su velike japanske korporacije prepoznale našu zemlju kao hab za Evropu i mesto gde posluju dobre inovativne kompanije ali i državu koja ima kvalitetne poljoprivredne proizvode, poput smrznutog voća. Ističe i značaj najavljenog uspostavljanja direktnog leta „Er Srbije“ do Tokija, posebno za poslovnu zajednicu.

Za srpsku privredu će, kaže, svetska izložba u Osaki biti prilika da se predstavi na biznis forumu i da se dogovore novi poslovi sa partnerima iz Japana i celog sveta.

Takođe, ukazuje na saradnju sa Privrednom komorom Frankfurta sa kojom je za februar naredne godine dogovoren susret srpskih i nemačkih inovativnih kompanija u Nemačkoj, zatim, na učešće naših kompanija na „Džajteksu“ u Dubaiju gde su za svega nekoliko dana imale više od 1.500 sastanaka i dogovorile značajne poslove. Sa Svetskim trgovinskim centrom, podseća, koji je organizator ovog najvećeg tehnološkog sajma na svetu, dogovorena  je organizacija „Gitex Global“ u okviru „Expo 2027“ u Beogradu.

„Želimo da Beograd pozicioniramo kao mesto na kome se susreće cela elita ‘tek’ sveta“, poručuje predsednik PKS i najavljuje da će srpske kompanije učestvovati i na „Veb samitu“ u Lisabonu gde će doći najveće tehnološke kompanije sveta.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here