Eksplozija topovske municije u magacinu kompanije Sloboda u Pridvorici probudila je stanovnike Čačka i okoline u petak sat i po iza ponoći, podsetivši ih na NATO bombardovanje 1999. godine, jer je nakon prve usledila serija zastrašujućih detonacija koje su gruvale tri i po sata.
Srećom, u havariji niko nije stradao, niti je povređen, tako da je svima laknulo kad su čuli da su opšti metež koji je nastupio nakon eksplozije, popucala stakla na stanovima i kućama, kao i oštećenja na automobilima, uz materijalnu štetu u samoj fabrici, jedine posledice zastrašujućeg događaja. Ipak, o njemu će Čačani još dugo pričati pošto su mnogi odmah nakon prve detonacije pobegli iz kuća i stanova i sakrili se u podrume ili druge zaklone, čekajući da opasnost prođe. Međutim, grad i okolna naselja tresli su se sve do pet ujutro, kad se čuo poslednji prasak. Malo ko je tada znao razmere drame u samom magacinu, gde je u trenutku eksplozije, izazvane požarom, bilo 60 radnika. Oni su hitno evakuisani, izuzev četvoro zaposlenih koji su se sklonili u bunker u okviru Slobode, predviđen za sklanjanje radnika u ovakvim situacijama. Međutim, i oni su naknadno premešteni na sigurno, baš kao i najugroženije porodice koje žive u blizini magacina vojne municije. Pojedini meštani Pridvorice ni satima nakon serije eksplozija nisu mogle da priđu svojim kućama. Meštanin Radoje Simeunović za Rinu je rekao da se najpre čulo nešto nalik pucketanju.
– Potom su počele strašne eksplozije. Samo smo se prekrstili i izašli napolje. Vatra je kasnije buknula i mislili smo da će nam doći do kuće. Stišalo se tek oko četiri sata ujutru, ali celu noć nismo spavali – ispričao je Simeunović.
O jezivoj atmosferi koja je vladala u fabrici posvedočila je radnica Aleksandra Ćirović, koja se u trenutku eksplozije nalazila u pogonu.
– Sa još sedam kolega sam radila u pogonu rezanja kad je došlo do prve detonacije. Uspeli smo da se izvučemo i dođemo do jedne zgrade i uđemo u podrum od betona. Ta zgrada nema prozore i bukvalno je ukopana u zemlju. I dalje se nalazimo u tom podrumu. Čuju se detonacije, sve podrhtava. Stravično je – ispričala je Ćirovićeva, koja je kasnije sa kolegama evakuisana iz kruga Slobode.
Inače, u ranim jutarnjim časovima uočen je i manji požar na obroncima planine Jelice, sa pridvoričke strane, jer je zapaljeni projektil odleteo nekoliko stotina metara daleko od mesta havarije.
Formirana komisija za istragu
Kompanija Sloboda saopštila je da je do požara i eksplozije došlo u izdvojenom delu fabrike u prigradskom naselju Pridvorica, kao i da je formirana komisija koja će utvrditi uzrok požara.
– U delu gde je došlo do požara nije bilo zaposlenih. U ostalom delu fabrike u kojem se izrađuju mehanički delovi za kompletiranje gotovih proizvoda bilo je oko 60 zaposlenih. Oni su, kad su to uslovi dozvolili, uz pomoć protivpožarne službe evakuisani na bezbedan način – poručili su iz čačanske kompanije.
Ogromna materijalna šteta
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da šteta u Slobodi, prema preliminarnim procenama, iznosi između 1,5 do dve milijarde evra. On je naveo da su tri helikoptera krenula u gašenje požara nakon eksplozije u čačanskoj fabrici Sloboda. Prema njegovim rečima očekuje se da već od ponedeljka ta kompanija nastavi rad.
– Takve stvari se dešavaju, ali je važno da i mere zaštite na radu i obezbeđenje budu na neuporedivo višem nivou kako bi se obezbedila sigurnost zaposlenima u fabrici, u magacinima, kao i stanovništvu u okolini tih objekata. Verujem da će Sloboda sa uspehom nastaviti svoj rad u budućnosti – poručio je Vučić.