Iako ih zakon zvanično ne zabranjuje, na javnim bazenima u romanskim kantonima zabranjeno je nošenje burkinija "integralnog" kupaćeg kostima, namenjenog ženama muslimanske veroispovesti, koje pokrivaju celo telo osim stopala, ruku i lica.
Naziv "burkini" nastao je sažimanjem reči "burka" (tkanina koja u nekim krajevima pokriva celo telo muslimanki) i "bikini" (dvodelni kupaći kostim koji je u zapadnom svetu ušao u modu šezdesetih godina).
Za sada za burkini nema mnogo razumevanja iako se ova odeća ne razlikuje mnogo od one koje su na plažama zapadne Evrope i SAD nosile žene sve do prvog svetskog rata.
Ometa spasavanje |
Izuzetak su Nešatel i Sion gde burkini prolazi jer se ne smatra da ova vrsta kupaćeg kostima krši pravila higijene i bezbednosti.
"Uslov da dozvolimo kupanje u burkiniju jeste da bude od sintetičkog materijala", rekao je novinarima Patrik Poličino, šef odeljenja za sport u kantonu Nešatel.
Prema njegovim rečima burkini od pamuka ili vune nisu dozvoljeni jer upijaju vlagu i zadržavaju bakterije koje mogu da poremete kvalitet vode u bazenu. Sintetički burkini mora da bude pripijen uz telo i da ostavlja otkrivenim lice.
Izra Begriš, generalna sekretarka Kulturnog udruženja muslimanskih žena, izjavila je novinarima da su uprkos zvaničnoj dozvoli da se u bazenima kupaju u burkiniju, muslimanke često čuju negativne komentare kako drugih kupača tako i zaposlenih na javnim bazenima.
" U svakom slučaju mi preporučujemo burkini", rekla je ona.
Mediji prenose da je jednoj devetogodišnjoj učenici zabranjen pristup bazenu u Iverdon le ben (kanton Vo) zato što je došla na čas plivanja u burkiniju.
Vlasti su u Lozani pokušale da naprave kompromis i svake nedelje rezervisale nekoliko sati u bazenu samo za žene.