Među prezimenima u Hrvatskoj, registrovanim u drugoj polovini 20. veka u "Leksiku prezimena SR Hrvatske", pored Buneta, nalazimo i prezimena Buna, Boneta i Boneti, odnosno Buneti, pa Bunčić, Bunetić i Bunja.
Prezime Buneta je najčešće oko Crikvenice, u mestima Breze, Beter, Ledenice, Lupoglav, Novi, kao i oko Delnica, Rijeke, Jastrebarskog, Gospića – u Smiljana i Žabici, zatim u Senju, Brinji i drugim mestima, a na ostrvima se sreće jedino na Korčuli, u mestu Blato.
Prezime Bunčić, u velikom broju, nalazimo u Lici, na Baniji i u Slavoniji, Boneta – u Delnicama, Karlovcu, Labinu, Slunju, Opatiji i Rijeci, Bonetta – u Malom Lošinju, Lovranu i Rijeci, Bonetti ili Bunetti – u Dubrovniku, Rijeci, Splitu, Zadru i Zagrebu.
"Plemensko rječnik ličko-krbavske županije" R. Grujića Bunete početkom Prvog svetsko rata navodi u 13 domaćinstava u mestima Kalanj i Rajković Selo (Brinje) i Žabice kod Gospića. Ovde postoji i prezime Bunčić, čak u 20 domaćinstava u Mekinjaru i Podlapcu, kao i Bunjevčević – u Donjem Kosinju i Prozoru.
B E S P L A T N OIstražite svoje prezime
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada.Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju. Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Ova prezimena navodimo jer se ne isključuje mogućnost da im je osnova, kao i prezimena Buneta – reka Buna. Druga mogućnost je da su nastala prema italijanskom b(u)ono, dobar?
U Dedijerova "Hercegovina" navodi Buntiće, kao stočare katolike, u Domanovićima i Rječicama, doseljene s Paoča u Broćnu. Danas, među hercegovačkim prezimenima nalazimo samo Bunčul, pravoslavnu porodicu sa slavom Đurđevdan – u Kamenom Dolu, kod Trebinja.
Kod M. Radeke, u "Karlovačkom vladičanstvu", postoje i Bunčići, pravoslavni Srbi sa slavama Jovanjdan, Stevanjdan, Vidovdan, Lazarevdan i Nikoljdan, ali i Bunjevč(ev)ići – sa slavama Jovanjdan, Đurđevdan. Neki su katolici.