– Ne znamo šta je Nikolić razgovarao sa opštinskim većem, jer nam nisu dali ni na puškomet da priđemo zgradi opštine i pitamo predsednika države šta će biti sa građanima Obrenovca i cele Srbije koji su ostali bez ičega u ovim poplavama. A ni Vulin nam ništa konkretno nije obećao, osim što je najavio da će uskoro biti donet zakon o sanaciji i obnovi za sva poplavljena područja u Srbiji. Mi hoćemo da znamo kad će biti završena sanacija i obnova, da li će i koliko država pomoći da se oporavimo od ove katastrofe. Naši zahtevi su pre svega socijane i ekonomske prirode. Hoćemo da nam se kaže kako će država učestvovati u sanaciji poplavljenih kuća i stanova, kako će pomoći privrednicima da ponovo pokrenu posao, a imamo i primedbe na raspodelu humanitarne pomoći – kaže za "Vesti" Dragan Murar, jedan od organizatora protesta i nekadašnji podoficir.
On kaže da je Obrenovac danas "mrtav grad, a nekad je bio drugi u Srbiji po veličini gradskog budžeta".
– Privreda sad uglavnom ne radi, oko 4.000 ljudi je ostalo bez posla, jer su direktno ili indirektno pogođeni poplavom. Srednja i mala preduzeća otpuštaju radnike, jer su poslodavcima uništene mašine u proizvodnji, roba u trgovinama, osnovna sredstva u zanatskim radnjama, a treba mnogo novca da se posao ponovo pokrene – kaže Murar.
Kuću čistio i invalid bez noguVulin je pre razgovora sa građanima imao sastanak sa predsednikom opštine Obrenovac Miroslavom Čučkovićem i članovima Udruženja veterana invalida ratova od 1990. i Udruženja ratnih vojnih invalida svih ratova iz Obrenovca kojima je uručio dva računara i kancelarijski materijal. |
Tomislav Veselinović vatrogasac u penziji, koji već 35 dana volonterski dan i noć pomaže sugrađanima, napominje da je situacija i dalje katastrofalna.
– Komunalci su očistili najuži centar grada, za slikanje i doček državnih i stranih delegacija. Treba videti naslage otpada i smeća od kojih preti masovna zaraza, a koje još stoje u zabačenijim ulicama i po obodu Obrenovca. Spolja izgleda da se život vraća u normalu, a u suštini normalnog života još nema. Našem predsedniku opštine Miroslavu Čučković i opštinskom veću svaka čast, bore se i čine najviše što mogu, ali nisu oni svemoćni, jer sve nas u Obrenovcu Beograd, i gradska i republička vlast, ignoriše i sabotira – kaže Veselinović.
Dragan Murar takođe odaje priznanje Čučkoviću za sve što je do sada uradio za Obrenovac, ali i poručuje da i predsednik i opštinsko veće treba da podnesu ostavke ukoliko nisu sposobni da se uhvate u koštac sa sadašnjim problemima i u Beogradu izbore za Obrenovčane.
Vulin je Obrenovčanima rekao da će novac koji je država sakupila za obnovu Srbije početi da se koristi pošto bude usvojen zakon o obnovi zemlje i da bi to trebalo da bude do 15. jula. Ogorčenim ljudima je poručio da imaju pravo da budu nezadovoljni i da će on tražiti na prvoj sednici vlade da se utvrde precizni rokovi za pomoć.
Nikolić moli za strpljenjeI predsednik Srbije Tomislav Nikolić je tokom prekjučerašnje posete Obrenovcu zamolio građane za strpljenje odgovarajući na konstataciju i pitanje novinara da se jedan broj građana okupio ispred opštine Obrenovac i pitao kada će biti isporučena humanitarna pomoć i nadoknada za štetu. |
Napomenuo je da se pomoć u državnom novcu ne može koristiti ni po čijem nahođenju, već da se mora sačekati zakon i donošenje odgovarajućih odluka, posle čega će biti precizirana dinamika obnove kuća, pomoći malim privrednicima.
Ojađeni Obrenovčani Vulinovo izlaganje su prokomentarisali rečima: "Ne lipši magare do zelene trave". Na momente su se nadvikivali sa njim, obasipali ga pitanjima, više nego glasno negodovali i dovikivali da nisu deca i da odavno ne veruju " u obećanja -ludom radovanja".
– Imate razlog za nezadovoljstvo jer je uvek potrebno više pomoći, ali shvatite da ovde nije reč o suprotstavljenim stranama jer vlada jeste na strani građana i sve je uradila da se u Obrenovcu život normalizuje – rekao je Vulin i dodao da će svakako kuće biti obnovljene do zime.
Dodao je takođe da postoje brojni problemi koje treba rešavati, kao što je na primer plaćanja računa za struju, poreza na imovinu, jer građani u poplavljenim oblastima nisu bili u svojim kućama.