EPA
Vojnici na ukrajinskom frontu

Rat u Ukrajini, godinu dana od početka, kao da ulazi u novu fazu koja čitav svet može uvući u sukob kakvog nije bilo poslednjih sedamdesetak godina. Da preti opasnost od dalje eskalacije, ističe i bivši predsednik Rusije Dmitri Medvedev koji je u autorskom tekstu za list “Izvestija” napisao da nastavak snabdevanja Kijeva oružjem rizikuje globalnu katastrofu.

“Naravno, ubacivanje oružja može da se nastavi i spreči bilo kakvu mogućnost oživljavanja pregovora. Naši neprijatelji upravo to rade, ne želeći da shvate da će njihovi ciljevi sigurno dovesti do totalnog fijaska. Gubitka za sve. Apokalipse”, napisao je Medvedev. Najnoviji komentari Medvedeva, koji je zamenik predsedavajućeg ruskog Saveta bezbednosti, prate Putinovo upozorenje od prošle nedelje u kojem se suočavanje Moskve sa zapadom predstavlja kao egzistencijalna bitka za opstanak Rusije.

Atomsko oružje sprečava agresiju

– Nuklearni potencijal koji Rusija poseduje je najjači faktor odvraćanja za najusijanije glave u vrhu NATO. Imamo dovoljno oružja, uključujući napredno i visoko precizno naoružanje. Oni koji podstiču ukrajinske neonaciste još uvek imaju dovoljno zdravog razuma i svesni su zbog čega ne žure da otvoreno uđu u vojnu konfrontaciju. Ruska odbrambena industrija omogućiće da se odbije bilo kakva agresija, a domaći proizvođači oružja povećali su svoje kapacitete i dobro izučili svo neprijateljsko naoružanje koje je konfiskovano za vreme trajanja specijalne vojne operacije – istakao je Medvedev. Kako je rekao, odbrambena industrija radi besprekidno i u stanju je da proizvede sve što je u planu.

– Naša odbrambena industrija povećala je proizvodnju skoro pa 10 puta. Ona radi tako da nikakve isporuke zapadnog oružja Ukrajini ne mogu da Kijevu omoguće prednost na frontu – istakao je.

“Dobro smo izučili neprijateljsko naoružanje, izučili ga do poslednjeg šrafa i izvukli za sebe mnogo korisnog. Iskustvo neprijatelja preokrenuli smo u sopstvenu korist”, napisao je Medvedev.

Odbrana svim sredstvima

Ruski političar je ocenio i da je kolektivni Zapad računao na to da će poraziti Rusiju tuđim rukama, te da im to opravdava sve te silne troškove, dok na stradanje običnih Ukrajinaca uopšte ne obraćaju pažnju, međutim, na taj način oni samo produžavaju agoniju. Ako SAD žele da pobede Rusiju, onda Moskva ima pravo da se brani svim sredstvima, uključujući i nuklearno oružje, rekao je bivši šef Rusije.

On je naveo reči predsednika Vladimira Putina koji je rekao da je nemoguće pobediti Rusiju na bojnom polju.

“Upravo sa ovim je povezano obustavljanje START-3. Neka američka elita koja je izgubila vezu sa realnošću vidi šta je postigla. Pratimo i reakciju drugih nuklearnih država članica NATO-a: Francuske i Britanije. Kada je pripreman sporazum između SAD i SSSR-a (Rusije) njihov nuklearni potencijal nije uključivan u ravnotežu nuklearnih bojevih glava i nosača, a davno je trebalo da se to učini”, napisao je on. Zamenik šefa Saveta bezbednosti je odluku o suspenziji učešća Rusije u START-3 nazvao zrelom. Prema njegovim rečima, Moskvu je na ovaj korak naterao rat koji su objavile SAD i druge zemlje NATO Rusiji, u cilju njenog konačnog uništenja.

Kijev da se spremi za najgore

Novi predsednik Češke, bivši general NATO Petr Pavel, u intervjuu za ukrajinsku televiziju Suspilne rekao je da bi “Ukrajina trebalo da bude spremna i za najgore, pa i za teritorijalne ustupke”.

– Lako je drugima da kažu Ukrajincima da se bore do poslednje kapi krvi. Lako je tako, ali to je vaša, a ne naša krv – izjavio je Pavel. Pavel je naveo da je ogromna većina zapadnih lidera i dalje prilično optimistična po pitanju ukrajinskih izgleda u ratu protiv Rusije, ali je upozorio da treba biti spreman i na suprotno.

– To ne znači da bi prioritet trebalo da se daje crnim scenarijima, ali se mora priznati da se rat možda neće završiti ove godine, da se može pretvoriti u zamrznuti konflikt ili u neki drugačiji tip sukoba na različitim nivoima i za sve to treba biti spreman – kaže Pavel.

Pavel je istakao da nipošto ne bi trebalo podsticati Ukrajinu da daje ustupke sve dok postoje realne šanse za pobedu i da mora da se nastavi sa podrškom Kijevu, dodavši da je na Ukrajincima da donesu odluku o uslovima pod kojim su spremni da počnu pregovore. Pavel se osvrnuo i na mirovni plan ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, koji predviđa povratak svih okupiranih teritorija, uključujući i Krim, potpuno rusko povlačenje i plaćanje punih ratnih reparacija. Zelenski nema drugog izbora. Možete li zamisliti nekog lidera države koja je napadnuta, a koji bi rekao da će prihvatiti gubitak teritorija. Prirodno je da je on kao cilj postavio oslobađanje celokupne teritorije, ali kada se stvarnost pokaže drugačijom od one koju bismo želeli, može doći do određenih prilagođavanja. To, ipak, treba da odlučite vi, a ne mi – kazao je Pavel.

Zelenski menja komandante

Komandant operacija združenih snaga Ukrajine, Eduard Mihailovič Moskalov, razrešen je dužnosti, objavio je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski. General-major Moskalov je postavljen na tu dužnost u martu prošle godine kada je general-potpukovnik Oleksandr Pavljuk postavljen za šefa kijevske regionalne vojne administracije. Zelenski nije dao objašnjenje zbog smene Moskalova, koji je samo jedan u podugačkom nizu promena visokih državnih zvaničnika, koje je naredio predsednik Ukrajine.

Hrvati šalju helikoptere

Hrvatska je započela operaciju slanja 14 transportnih helikoptera u Ukrajinu. Dvanaest helikoptera MI 8 MTV-1 i dva helikoptera MI 8 T izdvojeni su iz Oružanih snaga pa su krenule pripreme za njihov transport. Više helikoptera u ovom trenutku nalazi se u prostorima Zrakoplovno-tehničkog centra u Velikoj Gorici. Deo helikoptera je u hangarima. Zbog nedostatka prostora u ZTC-u, preostali helikopteri nalaze se na vojnom delu aerodroma Pleso i u Lučkom. Sa helikoptera se skidaju sve postojeće oznake, po potrebi se menja istrošeni materijal, doliva ulje. Procene su da će helikopteri biti spremni za transport za desetak dana. Sedam helikoptera biće delimično rastavljeno pa će ih transportovati kopnenim putem, a preostalih sedam odleteće u Poljsku. Svih 14 helikoptera biće prebačeno u Poljsku, a odatle u Ukrajinu. Nakon odlaska ovih helikoptera u Ukrajinu, hrvatske vazduhoplovne snage imaće na raspolaganju 10 transportnih helikoptera MI 171Sh i četiri helikoptera blek hok.

Kina sprema invaziju

Šef CIA Vilijam Barns rekao je da američki obaveštajni podaci pokazuju da je kineski predsednik Si Đinping naredio vojsci svoje zemlje da do 2027. bude spremna za invaziju na Tajvan. No, Barns misli da Si trenutno sumnja u svoj plan napada na Tajvan s obzirom na to “kakvo je iskustvo Rusije u ratu s Ukrajinom”. Barns je u intervjuu za CBS naglasio da SAD ozbiljno mora shvatiti Sijevu želju da kontroliše Tajvan.

– Znamo da je Si naložio kineskom vojnom vođstvu da do 2027. budu spremni za invaziju na Tajvan, ali to ne znači da je odlučio te ili neke druge godine pokrenuti rat. Naša procena je da Si i njegovo vojno vođstvo danas sumnjaju da bi mogli izvršiti invaziju – rekao je Barns. Tajvan i Kina razdvojili su se 1949. godine nakon građanskog rata koji je završio kontrolom Komunističke partije nad kopnom. Ostrvo se ponaša kao suverena država, ali ga ne priznaju Ujedinjene nacije ni bilo koja velika država. Godine 1979. predsednik Džimi Karter zvanično je priznao vladu u Pekingu i prekinuo međunacionalne veze s Tajvanom. Kao odgovor Kongres je usvojio Zakon o odnosima s Tajvanom, stvarajući osnov za nastavak odnosa. SAD je više puta pružio službenu podršku Tajvanu, iako zbog toga Kina negoduje i tvrdi da je Tajvan deo kineske teritorije. Američki predsednik Džo Bajden rekao je da će američke snage braniti Tajvan ako Kina pokuša da izvrši invaziju. Bela kuća kaže da se američka politika nije promenila time što je jasno dala do znanja da Vašington želi da se status Tajvana reši mirnim putem. No, iz Bele kuće ne otkrivaju bi li američke snage mogle biti poslate kao odgovor na kineski napad.