O ovom teroristi poslednji put se čulo 2007. kada je posle desetočasovne akcije makedonskih specijalaca izbegao hapšenje. Njegova grupa ušla je u Makedoniju nakon što je Jakupi pod misterioznim okolnostima pobegao iz zatvora "Dubrava" kod Istoka.
Bivši predsednik Koordinacionog tela za jug Srbije Nebojša Čović gotovo je siguran da iza teroritsičkog akta u Bujanovcu stoji Jakupi, koji je osim u rukovanju eksplozivom, poznat i po svirepim mučenjima i ubistvima.
"Način na koji je izveden napad meni ukazuje na Jakupija. U tom delu ima puno njegovih ‘potpisa’. Mislim da se vratio, a radi se o čoveku koji je pobegao iz bolnice u Makedoniji sa nekoliko prostrelnih rana. Sa takvim čovekom se nikad ne zna. Sada sigurno vršlja i pokušava ponovo da organizuje grupe. On klincima daje po 50 do 100 evra i tako regrutuje vojsku. A, u situaciji u kojoj veliki broj ljudi nema posla, oni su laka meta za ovakve zlikovce. Mora da bude uhvaćen i procesuiran. Ne znam koliko je Srbija spremna da se obračuna, ali počinioci se moraju naći" zaključuje Čović.
Skrovište u Breznici?Ninoslav Krstić ističe da bi Ljirim Jakupi mogao da se krije na teritoriji juga Srbije. |
U napadu na policajca Čović vidi atak na albansku porodicu koja je lojalna Srbiji, a ne isključuje mogućnost da je reč o svojevrskoj "čestitki" za Dan državnosti.
Ranjen policajacBljerim Mustafa je zadobio rane u oba donja ekstremiteta, predelu grudnog koša i glave. Prve informacije ukazuju na to da na svu sreću eksploziv nije postavljen na najprofesionalniji način, inače je ishod mogao biti fatalan za sve koji su bili u blizini, a prvenstveno za Mustafu i njegovu suprugu. Veoma jaka detonacija čula se i u drugom delu Bujanovca. |
"Jedan od razloga su obračuni u okviru albanskih porodica. Porodica Bljerima Mustafe je evidentno lojalna Srbiju. Pre tri godine u Kosovskoj ulici napadnut je njegov brat, a pre nekoliko ubijen je njihov otac u selu Muhovac. Takođe, 2003. u kosovskoj ulici je ubijen pripadnik državne bezbednosti Selver Fazliju. Drugi razlog je da Albanci pošalju poruku Srbiji da nam čestitaju Dan državnosti, da pokažu da ne priznaju Srbiju, a to može biti uvezano sa albanskim političarima koji su slabo obrazovani, koji ne znaju da reše nijedan problem svog naroda, pa daju egzotične izjave da treba spojiti jug sa Kosmetom i utrkuju se ko će biti veći Albanac. Treći faktor je da se Srbima i Romima poruči da nisu beznedni na području Bujanovca i Preševa, kao ni Albanci koje ne zanima taj ekstremizam", ocenjuje Čović.
I Čović i general potpukovnik Ninoslav Krstić, nekadašnji komandant Združenih snaga bezbednosti Vojske Jugoslavije, ne veruju da bi na jugu Srbije moglo da dođe do većih sukoba, ali ističu de treba biti oprezan.
"Ne očekujem pobunu, ali se može očekivati još ovakvih izolovanih pojedinačnih slučajeva prema albanskim policajcima kako bi napustili policiju, i da bi se posle
Oružje na sve strane"Siguran da u nekim rupama, garažama, zatrpanim bunarama, duplom zidovima, ima još oružja. Mi smo dosta oružja oduzeli, ali treba biti vrlo oprezan" kaže Čović. |
optuživali Srbi da hapse Albance. Srbija bi trebalo da u saradnji sa međunarodnom zajednicom, koja je bila i garant našeg ulaska u kopnenu zonu bezbednosti, komandom Kfora, Euleksom, Unmikom, pa i čak i sa KPS-om, i bezbednosno obaveštajnim agencijama, suzi krug delovanja pre svega kriminalnih grupa koji imaju zacrtane terorističke aktivnosti. Zajedničkim radom može da im se stane na put i da se pronađu počinioci ovog dela", kaže general Krstić, ističući da je područje juga Srbije, ali i zapadne Makedonije "Bogom dano za kriminalne aktivnosti".
OVBPM danas u politici
Ninoslav Krstić
Krstić smatra da napad na policajca treba gledati i u širem kontekstu. |