Smeštena između istoka i zapada, Srbija ubrzano sustiže zaostatak, dok je njen tehnološki i društveni napredak zapanjujući, ocenio je švajcarski nedeljnik “Veltvohe”, konstatujući da veličanstvena pobeda SNS i predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa 47 odsto glasova nije zasnovana na prevari, kako prikazuju opozicija i mnogi zapadni mediji.
– Retko ko van Srbije navodi da je zadovoljstvo građana vladajućom politikom veliko. I, za to postoje brojni razlozi. Srbija sa teritorijom više nego duplo većom od Švajcarske ima sedam miliona stanovnika, ali je trend razvoja stanovništva još negativan, a emigracija stručnjaka stvara probleme. Negativnom trendu se država suprotstavlja većim davanjima za porodice, a Vučić je kao zadatak postavio tehnološko i ekonomsko sustizanje Zapada – kažu oni.
Dodaju da s jedne strane Vučić i premijerka Ana Brnabić traže što relaksiranije odnose sa EU i pozicioniraju zemlju kao kandidata za članstvo, a s druge, odnos sa Rusijom je istorijski, kulturno i verski blizak, pa tradicionalni panslavizam ne bi trebalo da bude ugrožen.
– Srbija je vojno neutralna i u strategije ugrađuje iskustva neutralnih država Švajcarske i Austrije. Brani principe međunarodnog prava i zalaže se za teritorijalni integritet Ukrajine i drugih država u svetu.
“Veltvohe” navodi da je NATO nepopularan među stanovništvom od bombardovanja 1999. zbog kršenja međunarodnog prava i bez mandata UN. Nijedna srpska vlada ne može da dozvoli da priznanjem Kosova ostavi na cedilu tamošnje Srbe koji su za nekoliko decenija postali manjina ili da prepusti pravoslavne svetinje pretećem uništenju.
Napredak Srbije je zapanjujuć u raznim oblastima. Od kada je SNS preuzeo državno kormilo 2013, izgrađeno je 445 km auto-puteva i ta mreža je dostigla 997 km, što podstiče privredni razvoj. Počela je izgradnja 105 km auto-puta Beograd – Zrenjanin – Novi Sad i još jednog značajnog brzog puta od 186 km. Radi se na modernizaciji i širenju železnice.
– Članstvo u EU jeste i ostaje strateški spoljnopolitički cilj Srbije, pri čemu država insistira na istovremenom očuvanju suvereniteta i
teritorijalnog integriteta. Srbija i dalje smatra KiM delom svoje teritorije. Najmanje 28 država je povuklo priznanje Kosova, a novih priznanja nije bilo – navodi ovaj nedeljnik.
Dijaspora, most saradnje
Zvanično, u Švajcarskoj živi nešto manje od 60.000 državljana
Srbije. Broj pravoslavnih Srba, zajedno sa velikim brojem lica koja su uzela državljanstvo Švajcarske, procenjuje se na oko 150.000. Svi su, ili su bili, cenjeni, kao veoma sposobna radna snaga i mostograditelji su u službi jačanja saradnje između Švajcarske i Srbije.
ŽIVELA EVROPA! ŽIVELA AMERIKA! ŽIVELA SRBIJA, EVROPSKA NATO SRBIJA, ŽIVELA EVROPSKA UNIJA SA SRBIJOM U NJOJ. EVROPSKA NATO SRBIJA, KONAČNO SVOJA NA SVOME MEĐU SVOJIMA.