U istraživanju 2013 godine, koje je obavila kompanija Nilsen, na 29.000 ispitanika iz 59 zemalja došlo se do interesantnih zaključaka. Reklame koje se najviše sviđaju potrošačima su reklame koje izazivaju smeh , dok su na drugom mestu reklame koje prikazuju realne situacije iz svakodnevice sa 46%. Među poslednjima su reklame sa elementima seksualnog sadržaja uprkos izjavama mnogih marketing stručnjaka da seks prodaje proizvod.
Istraživačka kompanija Nilsen istraživala je i indeks globalnog poverenja potrošača prošle godine. Indonezija je ostala najoptimističnije potrošačko tržište u svetu sa 120 poena, a slede Filipini (118) i Indija (112).
Utiče li TV reklama na povećanje broja potrošača?* slažem se 82% |
Među evropskim zemljama najoptimističniji su potrošači u Danskoj (103 poena) i u Švajcarskoj (98 poena), dok je Mađarska među najpesimističnijim tržištima na svetu. Poverenje potrošača u Srbiji, koja je prvi put bila uvrštena u ovo istraživanje, veće je nego u zemljama regiona i iznosi 56 poena, dok je u Hrvatskoj 48 poena, a u Sloveniji 47 poena.
U Srbiji u proseku dnevno ide 4.000 sekundi reklama, a u proseku svaki kanal ima oko 15 EPP blokova dnevno, koji traju do pet minuta. Istraživanje kompanije Partner Researć
Solutions pokazalo je da je potrebno šest do osam emitovanja spota na televiziji da bi gledalac mogao da ga reprodukuje, dok je kod štampe dovoljno već jedno listanje oglasa. Po istraživanju, štampu dnevno čita tri miliona čitalaca, a svaki primerak novina čita šest do osam, pa i 10 ljudi.
Koja vrsta reklama vam se najviše dopada?* smešne 47% |