Prosečno domaćinstvo u Srbiji na hranu i komunalije izdvaja više od polovine raspoloživih sredstava za život, tačnije 55 odsto, ali to je samo za hranu i račune. U tu računicu nisu uključeni troškovi prevoza, odeće, obuće, telefona, interneta, obrazovanja, rekreacije… što, ukratko rečeno, prevazilazi prosečna srpska primanja.
Najbolji gradovi za život:1. Smederevo |
Prema podacima Zavoda za statistiku, u prvom kvartalu 2014. godine prosečno domaćinstvo imalo na raspolaganju 56.000 dinara. Za taj su period ukupna raspoloživa sredstva prosečnog domaćinstva u Srbiji bila najviša u Beogradu – oko 68.700 dinara, najmanja u Šumadiji i zapadnoj Srbiji – ispod 50.000.
Smederevo je najbolji grad za život u smislu da se osnovne životne potrebe najlakše namiruju. Ali kad se imaju u vidu ne samo troškovi života, nego i drugi kriterijumi kao što su očekivano trajanje života kod muškaraca i žena, učešće zaposlenih u ukupnom broju stanovnika, vrednost prosečne zarade, ukupan broj stanovnika i broj osnovnih škola, zdravstvenih ustanova i novoizgrađenih stanova, onda Beograd izbija na prvo mesto, a Valjevo na peto.
U velikim gradovima se bolje živi kad je u pitanju infrastruktura, ali su skuplje komunalije, namirnice i dodatni troškovi rastu na svakom koraku.
Jedino je Leskovac zakucan za dno, on je po svim kriterijumima – najgore mesto za život u Srbiji.
Primanja u prvom kvartalu 2014.* Beograd 68.700 dinara |