To povećanje je u kontrastu sa ukupnim demografskim trendom u Japanu gde je očekivani životni vek ljudi sve duži, a stopa rađanja sve niža. To, kao rezultat, dovodi do smanjenja populacije i poreske baze, što preti da podrije rast te druge po veličini ekonomije na svetu, prenela je agencija AP.
Podaci japanskog ministarstva unutrašnjih poslova i komunikacija su pokazali da je ukupna populacija Japana dostigla maksimum od 127,84 miliona u 2004. Tokio je u međuvremenu sve više rastao i u poslednjoj deciniji dobio milion novih stanovnika.
Broj stranaca u tom gradu je od 2000. porastao 46 odsto, na 418.116 na dan 1. januara.
Potraga za boljim zaposlenjem takođe privlači ljude u Tokio, budući da je japansko tržište rada, uprkos oporavku, i dalje slabo. Stopa nezaposlenosti u toj zemlji je dostigla rekordni maksimum od 5,6 odsto u julu prošle godine jer je globalno slabljenje primoralo japanske kompanije na smanjenje troškova, pri čemu su najviše pogođeni radnici van japanskih urbanih centara.
Očekuje se da populacija Tokija nastavi da raste dok ne dostigne maksimum oko 2015. godine. Gradske vlasti Tokija se već pripremaju za neminovni demografski preokret kasnije tokom ove decenije. Gradonačelnik Tokija Šintaro Išihara, koji se zalagao za izgradnju novih kuća za sve brojnije starije žitelje, takođe je preduzeo mere za smanjenje opterećenja roditelja u odgajanju dece u nastojanju da podstakne rađanje.
On je u februaru izjavio da će obezbediti 47,5 milijardi jena (510 miliona dolara) tokom trogodišnjeg perioda za podsticanje različitih usluga, uključujući zdravstvene, za porodice sa decom.