U četvrtom kvartalu prošle godine broj aktivnih korisnika mobilne telefonije u Srbiji manji je za 150.000, objavila je Regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanski usluge (RATEL).
Sa 8,65 miliona broj aktivnih korisnika pao je na 8,50 miliona, navodi se u pregledu objavljenom na sajtu te agencije. U tom periodu korisnici mobilnih u Srbiji ostvarili su ukupno 5,5 milijardi minuta razgovora i poslali 1,4 milijardi SMS poruka.
Prosečni korisnik mobilnim je dnevno razgovarao oko 7,1 minut i slao 1,8 SMS poruka.
Telekom sa više od 43 posto i dalje ima najveće učešće na tržištu prema broju aktivnih korisnika, udeo su povećali A1 i Globaltel, dok je učešće Telenora u blagom padu. Gledajući po ukupnom broju korisnika, lider je Telekom, blagi pad ima Telenor a blagi rast zabeležio je A1.
I u četvrtom kvartalu nastavljen je trend rasta mobilnog internet saobraćaja koji je dostigao 174,6 miliona GB. U mobilnoj telefoniji došlo je do prenosa 32,5 hiljada brojeva čime je trend pojačan.
Broj pretplatnika širokopojasnog pristupa internetu nastavio je da raste i dosegao je 1,81 miliona u Srbiji, a lider tržišta sa 54,3 posto je Telekom Srbija, dok sa 31,4 odsto sledi SBB.
Kod distribucije medijskih sadržaja nastavljen je trend rasta pa je to tržište stiglo do 2,15 miliona pretplatnika. Za tri meseca četvrtog kvartala ostvareno je 542 zahteva za dodatnim uslugama, od čega je video na zahtev realizovan 20,6 miliona puta.
Prema broju pretplatnika interneta, Telekom je na prvom mestu sa udelom od 48,6 posto, a sledi SBB sa 44,8 procenata. U tom kvartalu povećan je i broj pretplatnika paketa usluga koji je iznosio 1,63 miliona, a najčešće korišćeni paket je: internet sa fiksnom i TV.
Broj pretplatnika fiksne telefonije u poslednjem kvartalu 2021. godine bio je 2,37 miliona, pa je tako nastavljen opadajući trend. Saobraćaj fiksnim telefonom je blago povećan u odnosu na treći kvartal, a bilo je i 5,5 hiljada prenosa brojeva fiksnih.