Britanija na aparatima za veštačko disanje

0

Velika Britanija je preživela referendum za nezavisnost Škotske
 

"Zastava unije će se i dalje vijoriti. Osiguran je nastavak zemlje koja je uobličavala svet i koja ima još kapaciteta. Sačuvan je britanski identitet koji više od trećine Škota, Engleza, Velšana i Severnoiraca smatra veoma važnim. Ali, da je 200.000 ljudi više zaokružilo da, te dragocene vrednosti bi bile oštećene ili uništene, i Britanija sa njima", piše list.

 

U prvoj analizi nakon što je Škotska na referendumu odlučila da ne izađe iz Velike Britanije, "Ekonomist" na svom blogu posvećenom britaniji "Blajtli", piše da uprkos velikom naletu "kampanje za da", poslednje ankete i konačni rezultat pokazuju da ishod i nije bio previše neizvestan.

 

Komentarišući referendumsku noć, ali i finiš kampanje, list ocenjuje da je uloženo mnogo energije, da je zakucano na mnoga vrata, a da su predvodnici "kampa da" osim SNP bile i mnoge druge grupe.

 

Kao jednu od ključnih figura u danima pred referendum, list vidi bivšeg premijera Gordona Brauna, koji je uneo živost među unioniste i trgnuo mnoge porukom da zagovornici nezavisnosti obećavaju "ekonomsko minsko polje na kome problemi mogu da eksplodiraju u svakom trenutku i otvaraju ekonomska vrata ka podrumu iz koga se možda nikada nećemo izvući".

 

Osim toga, navodi se, Braun je na nalet "da" odgovorio paničnim obećanjem širih ovlašćenja škotskom parlamentu, što su podržali Braunov naslednik Dejvid Kameron i njegovi rivali Ed Miliband i Nik Kleg.

 

"Sva trojica lidera su obećali da će Škotska imati šira ovlašćenja, da će dobijati više novca od poreza i teško je to sada povući. To bi bila smrt za njihove partije u Škotskoj. Ipak, ispunjenje obećanog u Škotskoj teško da će biti brzo sprovedeno, zbog toga što se i u Engleskoj traže nova ovlašćenja", navodi "Ekonomist".

 

Uz ocenu da će pregovori će biti teški, da se novi sporazumi možda neće sprovesti do izbora koji su zakazani za devet meseci, list piše da se to ipak mora dogoditi.

 

"Britanija zavisi od toga. Milioni Škota su upravo glasali za izlazak, znajući čak i da bi zbog toga bili siromašniji. Zaustavila ih je samo visoka izlaznost penzionera, jedine starosne grupe koja je velikom većinom glasala za uniju. To, u noći velikog olakšanja za mnoge Britance, je šokantno. To znači da je britanska nacija preživela, ali da ostaje na aparatima za veštačko disanje", zaključuje list.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here