Velika Britanija optužuje rusku Federalnu službu bezbednosti (FSB) za kontinuiranu kampanju sajber hakovanja, koja je usmerena na političare i ljude iz javnog života.
Britanska vlada je saopštila da je jedna grupa ukrala podatke putem sajber napada, koji su kasnije objavljeni, uključujući materijal povezan sa izborima 2019. godine, preneo je Bi-Bi-Si.
Rusija je više puta demantovala tvrdnje da je umešana u takve aktivnosti.
Ministar spoljnih poslova Britanije Dejvid Kameron rekao je da je delovanje FSB “potpuno neprihvatljivo”.
“Uprkos njihovim kontinuiranim naporima, nisu uspeli. Nastavićemo da radimo zajedno sa našim saveznicima na razotkrivanju ruskih tajnih sajber aktivnosti i pozivanju Rusije na odgovornost za njihove postupke”, rekao je on.
Ministar u Ministarstvu spoljnih poslova Leo Dočerti rekao je u Donjem domu britanskog parlamenta da je ruski ambasador pozvan na razgovor i da su dve osobe sankcionisane.
Jedan od njih je službenik FSB-a.
Ruski ambasador je bio nedostupan nakon što je juče pozvan na razgovor, ali su se zvaničnici umesto toga sastali sa zamenikom šefa misije ruske ambasade i izrazili duboku zabrinutost Velike Britanije zbog navodnih sajber napada.
Grupa je optužena da je izvršila na stotine hakerskih napada na političare, državne službenike, zaposlene u nevladinim organizacijama, novinare, akademike i druge ljude iz javnog života.
Napadi su uglavnom bili usmereni na privatne mejlove pojedinaca nakon opsežnog istraživanja i kreiranja lažnih naloga, u kojima su se lažno predstavljali kao njihovi pouzdani kontakti.
Federalna služba bezbednosti (FSB) je naslednica KGB-a, koja je delovala tokom Hladnog rata.
Veruje se da grupa povezana sa FSB, a posebno sa njenim delom poznatim kao Centar 18, krade informacije ljudi iz političkog i javnog života Britanije najmanje od 2015. godine.
Mrtvi britanci dobri britanci