Evropska komisija sprema nove sankcije Kremlju zbog ruskog napada na Ukrajinu, rekli su Rojtersu izvori iz EU.
Obim novih mera zavisi od stava Moskve o plaćanju gasa u rubljama.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da želi da “neprijateljske” zemlje, uključujući zemlje EU, plaćaju svoje račune za gas u rubljama, što su zapadne zemlje odbile.
Novi paket sankcija EU mogao bi da bude spreman već sledeće nedelje, rekla su dva izvora.
Izvršna komisija se konsultuje sa vladama EU u vezi sa “paketom usaglašenosti”, rekli su oni. Ovo bi primenilo ono što su se evropski lideri saglasili na prošlonedeljnom samitu o tome da se osigura da se postojeće sankcije ne zaobiđu, posebno one protiv pojedinaca sa crne liste.
Zvaničnici su u više navrata govorili da se sankcije protiv oligarha mogu zaobići korišćenjem članova porodice, kriptovaluta, trustova i fiktivnih kompanija u ofšor jurisdikcijama.
Ostale sankcije koje je uvela EU je teže, ako ne i nemoguće, izbeći. To uključuje zamrzavanje imovine ruske centralne banke u EU, isključivanje ruskih banaka iz SWIFT bankarskog sistema i zabranu kompanijama iz EU da izvoze visokotehnološke proizvode u Rusiju.
O onome što će na kraju biti predloženo još uvek se raspravlja, ali izvori kažu da bi novom paketu mogle biti dodate daleko strože sankcije ako Putin bude insistirao na plaćanju u rubljama za isporuke gasa. Zemlje EU sada uvoze 40 odsto svog gasa iz Rusije.
Jedan od izvora u EU rekao je daćei moguća reakcija EU zavisiti od vremena i detalja koje je Moskva odredila za plaćanje gasa.
Izvor iz EU rekao je da, ako Putin bude dosledan svojim rečima o plaćanju u rubljama, to bi moglo dovesti do toga da Rusija efektivno uvede zabranu sopstvenog izvoza prirodnog gasa.
EU se do sada uzdržavala od zabrane bilo kakvog uvoza fosilnih goriva iz Rusije zbog toga što se države članice u velikoj meri oslanjaju na njih.
Samo je zabrana uglja bila privremeno uključena na listu mogućih sankcija ranije ove godine, ali nikada nije uvrštena u sankcije jer ju je Nemačka ukinula, rekli su Rojtersu prošle sedmice izvori iz EU.
Za liferanta je to korisno jer ne trba da se pravda za zavrtanje slavine. Ugovor raskida onaj koji nece da placa. Duze moze izdrzati onaj koji je navikao na skromnost.