Naučna saradnica u Istraživačkom centru Henri Džekson, Helena Ivanov kaže za Kosovo onlajn da paket od šest milijardi evra pomoći EU za Zapadni Balkan, kada je reč o Beogradu i Prištini treba posmatrati iz ugla novog “štapa i šargarepe” Brisela, koji će se aktivirati u zavisnosti od napretka dve strane u dijalogu.
– Ovolika količina novca je uvek potrebna, jer dve od šest milijardi evra su bespovratna pomoć, a preostale četiri milijarde su ekstremno povoljni krediti. U ovakvoj ekonomiji takva finansijska pomoć svakoj zemlji dobro dođe i verujem da će EU, naravno, ta sredstva koristiti i na taj način – ako se desi korak napred u procesu normalizacije, novac će stići na adekvatne račune, a ukoliko jedna ili obe strane budu nezahvalni pregovarači i budu unazadili proces normalizacije, verujem da će se onda i pristup tim fondovima smanjiti ili ukinuti – navodi Ivanov.
Drugi ugao iz kojeg treba posmatrati novi paket pomoći EU, smatra Ivanov, odnosi se na čitav Zapadni Balkan.
– Proces pristupanja Evropskoj uniji na Zapadnom Balkanu se jako odužio. Poverenje da će bilo koja zemlja Zapadnog Balkana u skorijoj budućnosti pristupiti EU je na izuzetno niskom nivou. Zato mislim da je ovaj paket način da se ipak te zemlje i dalje drže zainteresovanim za pristupanje, da se ta podrška i pomoć koju EU daje Zapadnom Balkanu i dalje vidi i da bude u tom nekom prvom planu. S tim da, naravno, izostaje ono što je ključna stvar, a to je samo pristupanje ili neki datum kada ćemo mi stvarno pristupiti EU – kaže Ivanov.
Dodaje da kada pogledamo način komunikacije prethodnih meseci, nevezano za novi paket pomoći, EU konstantno ponavlja visokim zvaničnicima Beograda i Prištine, ali i javnosti u Srbiji i na Kosovu, da su samo pristupanje Uniji i pristup fondovima uslovljeni time da obe strane nastave da sarađuju, da budu konstruktivni pregovarači i igraju kionstruktivnu ulogu u procesu normalizacije.
– Sigurna sam da ni ovaj poslednji paket nije izuzetak u tom smislu, da je jasno rečeno koji su uslovi da bi se uživalo u njegovim benefitima – kaže ona.
Da bi ova politika imala nekog efekta, nastavlja ona dalje, zaista je važno da se onda EU, ako neka strana ne ispuni ono što je rekla da će ispuniti, pobrine da ta strana zaista i ne dobije pomoć.
– U suprotnom, imaćemo ponovo iste scenarije koje smo imali i do sada – ukazuje Ivanov.
Narod cese pobuniti protiv EU jer 20 godina nas zamavaju i Lažu. Druge Clanice Bugarska, Rumunija i sada Ukrajina idu Skracenicom do Eu zato Narodi Balkana nece vise u toj EU. Bolje BRIKS.
Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da je Ukrajina “svetlosnim godinama” udaljena od ulaska u Evropsku uniju.
…Ponizavajuce za sve drzave i narod na “zapadnom Balkanu”, a pare ce zasigurno biti raspodijeljene izmedju briselske administracije i balkanske politicke mafije, pa kakogod se dogovore izmedju sebe
Stab sebi stavite u jedno a sargarepu u drugo …..
Da li ovih 6 milijardi (pretpostavljam da je bar 2 za Srbiju ) ulaze u ratnu odštetu od 100 milijardi za zločinačko bombardovanje 1999 ili smatraju da je to prva rata Srbiji za otkup Kosova i Metohije čiji resurasi vrede x200 ? Ukoliko je ratna odšteta u pitanju, onda je u redu – primićemo, ali ukoliko misle da mogu da odkupe okupiranu teritoriju Srbije, onda da im ponovimo da Kosovo nije na prodaju !!!