Brisel neće da se meša u problem s telefonima

0

Za uzvrat, vreme potrebno za dobijanje licence (oko četiri meseca) bilo bi premošteno obezbeđivanjem nekog drugog, najverovatnije prištinskog operatera, a troškove korišćenja mobilnih telefona za Srbe bili bi spremni da pokriju iz Brisela, kažu za "Blic” dobro obavešteni diplomatski izvori.

 

 

U Vladi Srbije kažu da je neprihvatljiv uslov da srpski operateri, posebno "Telekom”, kao državno preduzeće, konkurišu kod kosovske regulatorne institucije jer ona radi direktno pod okriljem prištinskog ministarstva za telekomunikacije i tehnologiju i nije nezavisno telo, a Unmik je svaku nadležnost nad telekomunikacijama izgubio pre više od šest godina.

 

U Vladi kažu da nastavljaju sa diplomatskim pritiskom preko Brisela, međutim, on ima sve manjih izgleda na uspeh jer se u vrhu EU na ceo problem gleda kao na kršenje zakona.

 

Kako je za "Blic” rečeno u diplomatskim krugovima u Briselu, insistiranje Beograda na tome da se Euleks uključi u ceo problem jer su Srbima u enklavama južno od Ibra ugrožena ljudska prava i bezbednost, nije ubedljivo. Brisel čvrsto smatra da se red mora uvesti u sve oblasti na Kosovu i da se problem sa dosadašnjim nelegalnim poslovanjem srpskih operatera "predugo odugovlači bez ikakvog napretka u dosadašnjim tehničkim pregovorima sa Beogradom”.

 

“Bez obzira na pritiske iz Beograda, Euleks se neće umešati u pregovore, niti uticati na to da se osposobe repetitori "Telekoma” i "Telenora”, jer oni moraju da plate licencu. Već šest godina pokušavamo da objasnimo da srpski operateri rade nelegalno i da moraju da počnu da plaćaju. To nema nikakve veze sa statusom Kosova. Nema ni govora da je u pitanju kršenje ljudskih prava jer su Srbima u enklavama obezbeđeni jeftini mobilni telefoni, a što se bezbednosti tiče, ispitaćemo samo slučajeve incidenata i podmetanja bombe u Leposaviću i Zubinom Potoku i napade na repetitore prištinskih operatera“, kaže za "Blic” izvor iz vrha Euleksa.

 

“Iza svega stoje interesi dva ministra i dva tajkuna i mi nećemo nasesti na prevaru da konkurišemo kod prištinske regulatorne agencije, jer nju ne priznaje Međunarodna telekomunikaciona unija u Ženevi. Unmik nema veze sa tim telom koje nosi znak i grb nelegalne države“, rekao je Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za KiM.

 

Ona kaže da Beograd, poučen ranijim lošim iskustvima, neće ulaziti ni u kakve privremene aranžmane sa međunarodnim predstavnicima i odbija i da razmišlja o ideji da se iz Brisela pokriju troškovi telefoniranja Srba dok srpski operatori na trajan način ne reše problem. Iz "Telekoma” i "Telenora” poručuju da ne razmišljaju o podnošenju zahteva za licencu, jer je već imaju.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here