Nobelovac Džozef Štiglic iznenadio je američku javnost pohvalama koje je izrekao na račun Rusije, Indije, Kine, Brazila i Južne Afrike zbog formiranja nove međunarodne razvojne banke. Štiglic ovaj potez zemalja BRIKS naziva "temeljnom promenom u ekonomskoj i političkoj moći u svetu".
– Postojeće međunarodne finansijske institucije poput Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda jednostavno nemaju dovoljno novca da podmire potrebe zemalja u razvoju kojima je on potreban za infrastrukturu, kao i za prilagođavanje klimatskim promenama. Te zemlje imaju legitimne ekonomske interese, ali su MMF i Svetska banka pod dominacijom SAD koje se nisu promenile od osnivanja 1944, odnosno 1945. godine. Svet se u međuvremenu veoma promenio – kaže Štiglic.
Ugledni ekonomista, koji je i profesor na Univerzitetu Kolumbija, dodaje da aktuelne svetske finansijske institucije imaju dubok "demokratski deficit" jer njima u suštini dominira jedna zemlja, te da se pokazalo da zemlje u razvoju mogu bolje da sarađuju nego razvijene države.
Podsetimo, zemlje BRIKS su u Fortalezi u Brazilu dogovorile osnivanje razvojne banke i rezervnog fonda sa startnim kapitalom od 100 milijardi dolara. Sedište banke biće u Šangaju, prvog predsedavajućeg će dati Indija, a najveći deo kapitala opredelila je Kina, 41 milijardu dolara. Brazil, Indija i Rusija su dale po 18 milijardi, a Južna Afrika pet.
Kako su naveli lideri pet država, glavni motiv za osnivanje nove globalne razvojne banke i rezervnog fonda je odliv kapitala iz zemalja u razvoju i objektivna nemogućnost država da se nose sa međunarodnim finansijskim poretkom u kojem je američki dolar jedina svetska rezervna valuta. Prvi zajmovi biće odobreni 2016. godine, a banka i fond su otvoreni za nove članice, s tim što udeo pet osnivača ne sme da padne ispod 55 odsto.
Da je reč o vrlo ozbiljnom ekonomsko-političkom potezu smatra i Kevin Galager, profesor sa Univerziteta u Bostonu, koji je rekao da bi Nova razvojna banka mogla na duži rok čak i potpuno da obesmisli MMF.
– Sve to je posledica greške Zapada koji nije dopuštao da se međunarodne finansijske institucije adaptiraju realnosti 21. veka – rekao je Galager.
Zemlje osnivači novog finansijskog džina čine 46 odsto populacije na planeti, odnosno oko 18 odsto globalnog bruto nacionalnog dohotka.
Strah od Kine Korpa valuta
|