Samo tokom juna prvi potpredsednik Vlade i ministar inostranih poslova Ivica Dačić sastančio je sa ambasadorom Rusije u Srbiji Aleksandrom Čepurinom čak tri puta, od čega jednom i tokom posete svog ruskog kolege Sergeja Lavrova.
Sa šefom ruske diplomatije sastajao se i premijer Vučić, koji će već 7. jula otputovati za Moskvu gde će razgovarati sa najmoćnijim ljudima ove zemlje, predsednikom Vladimorom Putinom i premijerom Dmitrijem Medvedevom.
Kako je saopšteno iz Vlade, predstojeći razgovori s njima “dodatno će doprineti učvršćivanju prijateljskih odnosa između dva naroda i dve zemlje”.
Međutim, pitanje je da li se radi samo o prijateljstvu ili postoje i neki drugi razlozi za ovoliku zainteresovanost Rusije za Srbiju.
Dereta: Pokazivanje moćiMiljenko Dereta iz Građanskih inicijativa kaže da se sve to verovatno može tumačiti kao “miks raznih interesa”. |
Prema mišljenju Dragana Đukanovića, člana Foruma za međunarodne odnose, najverovatniji razlog jeste pokušaj da se Srbija što jasnije odredi prema zapadu i istoku.
– Rusija verovatno očekuje od Vučića da se Srbija više i jače odredi prema pitanju Ukrajine. Takođe, Rusija u Srbiji ima značajna ulaganja kada je u pitanju energetika pa želi da sačuva svoje pozicije i u tom smislu. Jednostavno, traži se da Srbija bude jasnija u svojim stavovima, priča Đukanović.
Kako kaže, nisu samo Ukrajina i Južni tok razlog za takav razvoj događaja, ali ističe da je osnova ukrajinskog sukoba zapravo energetika.
– Rusi žele da očuvaju postojeće uticaje i da ih učvrste, imajući u vidu i činjenicu da Srbija s druge strane pregovara i sa Evropskom unijom o priključenju – objašnjava Đukanović.
Pored političkog uticaja, nije nepoznanica i da je Rusija zainteresovana EPS i da to interesovanje traje godinama unazad. Ostaje da se vidi da li će i to biti jedna o tema o kojoj će se u julu razgovarati u Moskvi. Za srpski EPS navodno su zainteresovani i Nemci, odnosno kompanija RWE.