Bramerc je posetu započeo višečasovnim sastankom sa predstavnicima Bezbednosno-informativne agencije i članovima akcionog tima za potragu za haškim beguncima, Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem. Posle sastanka je izjavio da, na osnovu podataka koje je dobio, nema razloga da veruje da se haški optuženik Ratko Mladić nalazi van Srbije.
"To je utisak koji dele i moji sagovornici", rekao je Bramerc na konferenciji za novinare nakon razgovora sa akcionim timom za lociranje i hapšenje haških begunaca. "Veoma detaljno analiziramo zašto do hapšenja Mladića još nije došlo", rekao je Bramerc i najavio da će se optužnica protiv Madića izmeniti i dopuniti.
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc zatim se u sredu ujutru sastao sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim sudom Rasimom Ljajićem. Na tom sastanku je zaključeno da se saradnja između Srbije i Tužilaštva u oblasti dostavljanja dokumentacije, uvida u arhive državnih organa i svim drugim tehničkim aspektima odvija kontinuirano, profesionalo i bez ikakvih poteškoća.
Posle sastanka sa Ljajićem, Bramerc je razgovarao i sa premijerom Mirkom Cvetkovićem u zgradi Vlade Srbije, a kasnije u toku dana sastao se i sa specijalnim tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem.
Dvodnevnu posetu Beogradu glavni tužilac tribunala završio je susretom sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, po njegovom povratku iz posete Azerbejdžanu
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević u ponedeljak je izjavio televiziji B92 da će glavni tužilac Tribunala tokom posete ponovo moći da se uveri da Srbija sve čini kako bi okončala saradnju sa tim sudom. On je naveo da je Bramercova poseta "jedna od njegovih redovnih poseta, možda nešto malo delikatnija, jer nakon toga ide njegov izveštaj Savetu bezbednosti (UN o saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu)".
Upitan da li je Srbija bliža svom cilju, odnosno lociranju i hapšenju haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića, Vukčević je odgovorio da je "vrlo nezahvalno na tu temu bilo šta reći, (jer) kad god smo bilo šta rekli uvek je bilo nešto pogrešno".
Šef vladine kancelarije za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović rekao je prethodno Tanjugu da se poseta Bramerca Beogradu ovog puta dočekuje sa dozom relaksiranosti, koja ranije nije bila prisutna u nadležnim institucijama koje su ga primale.
Većina poslanika očekuje pozitivan izveštaj Bramerca
|
"Očekujem rutinske sastanke na kojima ćemo razgovarati o svim aspektima saradnje, s tim da u ovom trenutku, kada je Nacionalni savet u pitanju, nema na čekanju nijednog nerešenog zahteva tužilaštva i odbrane u tribunalu", kazao je Ignjatović.
On je objasnio da su se ranije ti zahtevi odnosili na saradnju u oblasti dokumentacije, uvida u arhive, oslobađanja svedoka čuvanja tajne i svih drugih tehničkih aspekata koji su, kako je rekao, praktično svedeni na nivo rutine.
Ignjatović veruje da je takav slučaj i kada je reč o Akcionom timu za lociranje i hapšenje preostale dvojice haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića, podsetivši i da je poznato da Srbija čini sve kako bi Mladić i Hadžić bili privedeni pravdi.
"Očekujemo izbalansiran i korektan izveštaj koji će Bramerc u junu podneti Savetu bezbednosti UN i ne vidim ni jedan razlog da to ne bude tako", kazao je on.
Glavni tužilac Haškog suda bio je poslednji put u Beogradu radi procene napretka Srbije u saradnji sa Tribunalom 5. novembra prošle godine.