"Delegacija Evropske komisije je početkom godine odobrila i finansira projekat Ministarstva kulture koji podrazumeva izradu studije medija. Ona će, između ostalog, sadržati uporednu analizu našeg i evropskog medijskog zakonodavstva, institucija koje su zadužene za sprovođenje medijskih politika.
Biće urađena i analiza medijskog tržišta u našoj zemlji, uključujući i efekte privatizacije medija i položaj državne novinske agencije ’Tanjug’“, najavio je ministar Bradić u u intervjuu za "Večernje Novosti“.
Sprečiti monopol
Bradić se osvrnuo i na paket medijskih propisa koji treba da urede tu oblast u Srbiji i Zakon o nedozvoljenoj medijskoj koncentraciji, pa ocenio da je jedan od najvećih problema "što trenutno ne postoji pravna smetnja po kojoj izdavač dnevnih novina može da bude i vlasnik distributivne mreže“.
"To nije u skladu sa dobrom evropskom praksom, i to će se menjati,“ poručio je ministar.
Bradić je dalje istakao da je "raznovrsnost u oblasti informisanja veoma bitna za kvalitet naše medijske scene. Koncentracija medija u rukama jednog vlasnika, koji utiče na identitet određenih novina, odnosno medijske kuće, nije dobra jer bi doprinela uniformnosti informisanja,“ ukazao je on.
Divlja tranzicija i uništenje medija
Komentarišući loše privatizacije u toj oblasti i pokušaje preuzimanja monopola u informisanju, ministar Bradić je kazao da će "biti teško rešavati probleme koji su zatečeni", ali da bi većinu "sa kojima se i dalje suočavaju mediji u Srbiji trebalo konačno da reše zakoni koji su u pripremi.“
"Tačno je da su mnogi ugledni dnevni listovi, nedeljnici, pa i radio i TV stanice lošim privatizacijama devastirani. Nažalost, za neke više nema povratka. Agencija za privatizaciju zadužena je za te slučajeve,“ kazao je ministar Bradić.
Bradić je dalje izneo da Ministarstvo kulture "čini sve što može da određeni mediji, koji imaju dugu tradiciju i doprinose kvalitetnom informisanju, budu sačuvani.“
"Cilj privatizacije je da se omogući bolji i kvalitetniji rad, ali se, nažalost, u uslovima divlje tranzicije to nije uvek događalo. Određene medijske kuće kupovane su zbog infrastrukture. Pažljivo pratimo sve te slučajeve,“ kazao je ministar.
"Ipak, nisam Gebels"
Bradić je ocenio da je medijska scena u Srbiji osam meseci posle usvajanja Zakona o informisanju, "malo umivenija i mnogo manje agresivna.“ "Kada su usvajane izmene Zakona o javnom informisanju, nazivali su me Gebelsom, upozoravali da će biti zavedena cenzura, da će se gasiti mediji…
Ništa od tih dramatičnih predviđanja nije se ispunilo. Koliko je zakon u praksi doprineo uređivanju naše medijske scene, znaćemo uskoro, kada jedna nezavisna ekspertska grupa koju smo za to angažovali, završi svoj rad,“ zaključio je ministar Bradić. |