Krajem maja, posle više meseci čekanja da se ublaže korona mere i omogući slobodno putovanje, konačno su se stekli uslovi za posetu svetinjama i našem narodu na Kosovu i Metohiji.
U organizaciji HO Svi za Kosmet organizovano je 86. po redu humanitarno-pokloničko putovanje. Većini putnika ovo nije bilo prvo hodočašće na Kosovo i Metohiju. Svima je poznat Čika Mića Vuković koji, iako je u penziji, ne mari za godine i svako putovanje obeleži nekom lepom i novom pričom uz zajedničke trpeze. Tako je bilo i ovaj put.
Jedna od onih koji su prvi put na Kosmetu bila je Ilona Jelić iz Liona. Ova Francuskinja je po dedi Dragoljubu Jeliću, naše gore list, a u Srbiji ima brojnu familiju.
– Ja sam na prvoj godini fakulteta i radim projekat međunarodnog i društvenog razvoja. Imam dva meseca da završim projekat i odlučila sam da proputujem Evropom, posebno Srbijom, Grčkom i Mađarskom. Volela bih da se posle studija bavim humanitarnim radom i treba da istražim ovu oblast. Kontaktirala sam Marka Jelića, mog rođaka, da saznam više o njegovoj organizaciji. On me je pitao da li želim da idem sa njim na Kosovo i Metohiju, da mi pokaže šta radi i ukaže na nepravde protiv kojih se moramo boriti. Neočekivano za mene, ovo putovanje je neverovatno. Naučila sam mnogo o istoriji, veri i manastirima na Kosovu i Metohiji. Veoma mi je drago što sam bila na ovom putovanju. Želim da saznam još više o svemu tome, jer je drugačije videti kako to stvarno izgleda nego gledati na televiziji. Srbi su zaista gostoljubivi i otkrili su mi priče koje su mi pomogle da bolje razumem značaj istorije i pravoslavnih manastira.
Hodočasnici su prvo bili na Gazimestanu, mesto gde su 1389. godine srpska i otomanska vojska ukrstile koplja, a car Lazar, Miloš Obilić i kosovski div-junaci ušli u legendu i postali uzor svakom Srbinu.
U kosovskom kraju posetili su mesto Babin Most nadomak Obilića. Videli kako živi naš narod i na visu obišli crkvu Pokrova Presvete Bogorodice i paroha Aleksandra Našpalića. Po gostoprimstvu i narodnoj poslovici da se po dvorištu prepoznaje pravi domaćin uverili su se u istinitost ovih tvrdnji.
Put je dalje vodio ka Gračanici, mestu nadomak Prištine, nadaleko čuvenom po istoimenom manastiru, zadužbini Kralja Milutina. Prelepa crkva, stara sedam vekova, bila je inspiracija da i Beograd (crkva Svetog Marka), Trebinje (Hercegovačka Gračanica) i Čikago (Nova Gračanica) imaju svoje Gračanice po uzoru na prvu.
U carskom Prizrenu
U carskom gradu Prizrenu, posetili su Crkvu Bogorodice Ljeviške koja je postradala u Martovskom pogromu 2004. godine, a od 2006. godine je na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine, potom Sabornu crkvu Svetog Đorđa. Prošli centrom grada uz nemirnu Bistricu i uputili se ka tvrđavi Kaljaja sa koje se pruža divan pogled na ceo grad i planinske visove na granici sa Albanijom. Posle malog “planinarskog” pohoda na tvrđavu, hodočasnici su se uputili u manastir Svetih Arhangela, zadužbinu Cara Dušana. Ovaj manastir je u 14. veku bio najraskošnija zadužbina vladarske loze Nemanjića, ali je tokom vekova postradao od osvajača i sada čeka obnovu carskog sjaja.
Noćenje u Velikoj Hoči
Veče je obeležila večernja služba sa petohlebnicom u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Orahovcu. Na završetku liturgije otac Milenko Dragićević je vernike pomazao Svetim uljem, a potom su se svi poklonili ikoni Majke Božje. U ime Crkvene opštine Orahovačke, otac Milan Stanojević uručio je zahvalnicu HO Svi za Kosmet za pružanje nesebične i bratske pomoći Orahovcu. Ovaj put hodočasnici nisu imali priliku da čuju pesme Pavline Radovanović, slavuja iz Metohije jer je bila na gostovanju u Rusiji. Na kraju bogatog dana, u Velikoj Hoči organizovana je agape u trpezariji Crkve Svetog Stefana i noćenje u domovima meštana.
Manastiri pričaju o vekovima
Na praznik Prenosa moštiju Svetog Nikolaja Mirlikijskog hodočasnici su prisustvovali liturgiji u manastiru Visoki Dečani i poklonili se moštima Svetog kralja Stefana Dečanskog, koji je jedini sveti Nemanjić, koji počiva na Kosovu i Metohiji i štiti i čuva naš narod. Ko jednom poseti Visoke Dečane, ponovo im se vraća.
U Pećkoj Patrijaršiji sestra Irina je sadržajnom pričom hodočasnicima približila vekove. Poklonili su se našim svetiteljima, slavnim patrijarsima, čudotvornoj ikoni Pećke Krasnice i slikali ispred Šam-duda, koji kao naš narod odoleva vekovima. Put je dalje vodio ka manastiru Devič u Drenici gde se nalaze svete mošti Joanikija Devičkog i ka manastirima Sočanica i Banjska.