Božićni običaji koji šalju u zatvor

0

Pravnik Tomaš Narčič, na molbu češkog dnevnika "Mlada fronta Dnes", pozabavio se time da li je običaj po kojem glava porodice kupljenog živog šarana, obično nevešto ubija na Badnji dan zapravo ilegalan. Među spornim običajima je i sipanje rastopljenog olova, kao i pravljene domaćeg konjaka od jaja.

 

Ovako ubiti šarana na sred ulice više nije dozvoljeno. Ilii hmano ili nikako

Da šaran nije igračka za decu u kadi, već živo biće koje trpi bol, te da ne sme da ga ubija nekvalifikovana osoba, a da ga prethodno ne onesvesti, upozorila je i ove godine uoči praznika Veterinarska inspekcija. U susednoj Poljskoj je slično: šaran je takođe na spisku životinja koje ne smeju da se ubijaju tek tako.

 

Inspekcija je pred ovaj Božić posle posebnog upozorenja počela pred radnjama da proverava da li Poljaci koji dolaze po živog šarana, imaju za njega spremnu kofu s vodom, jer ne sme da se zlostavlja gušenjem u najlon kesi.

 

Poljaci su zabranili i da se šaran ubija pred decom, bilo u radnji, bilo kod kuće. Upozoreno je i da, prema zakonu o zaštiti životinja, hlorisana voda u kadi takođe predstavlja zlostavljanje.

 

Razlog za zatvor u Češkoj može da bude i obična domaća izrada konjaka od jaja.

Za nedozovoljenu prozivodnju alkohola preti godinu dana, a isto toliko za lažno obećanje deci da će na Badnje veče doći dete Isus s poklonima pod jelku, jer toliko sudovi kažnjavaju širenje neproverenih informacija koje mogu da uznemire građane.

 

Nešto kraće vreme, svega šest meseci u zatvoru, roditelja može da košta običaj da njihovo dete, koje još naivno ne zna ko zaista nosi poklone, napiše pismo Isusu ili Deda Mrazu, a roditelji ga naravno otvore da vidi šta mogu da ispune od tih dečjih želja.

 

Jedno pismo Deda Mrazu – nekoliko prekršaja: dvođenje dece u zabludu, kršenje privatnosti njihove prepiske, zlostavljanje dece…

 

Krivični zakon to tretira kao kršenje privatnosti i poverljivosti poštanske pošiljke. Bezopasno nije ni isterati decu iz dnevne sobe uveče da roditelji postave poklone pod jelku, jer to može da se tretira kao zlostavljanje deteta.

 

Međutim, ni prosečnog češkog gospodina Novaka, ni poljskog gospodina Kovalskog savremeni paragrafi neće odgovoriti od slavljenja Božića onako kako su generacijama navikli jer su šanse da ih neko prijavi, a zatim zaista kazni, ništavne.

 

Osim jednog slučaja, na koji su sasvim ozbiljno upozorile pred ovaj Božić poreske vlasti u Poljskoj – ko dobije skupocene poklone, recimo nakit, ne sme da zaboravi da plati poseban porez na darove. I u Češkoj, skupoceni prsten i ogrlica od ljubavnika, ako dama ne plati porez, mogu da koštaju čak tri godine zatvora.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here