BOŽIĆ

0

 

Porodice sa ovim prezimenom su inače mnogobrojne i raznih grana. Bez detaljnog istraživanja u arhivama – koja za okolinu Zemuna i Beograda nisu neostvariva, ali zahtevaju mnogo truda – ne možemo da kažemo kada su se tačno Božići doseljavali u Progare. Ali, sa sigurnošću možemo da kažemo da su oni – prema arhivskoj građi – na teritoriji današnje Bačke prisutni od prvih decenija 16. veka.

 

Posle Mohačke bitke, 1526, do 1553. godine, Turci drže Bačku i Srem i sa njima se na sever nastanjuju i Srbi kao njihova vojska. Đorđe Sremac piše da su se tada u Bačku naseljavali Srbi iz Raške, Raci, vojnici ili kmetovi, a bilo je i plemića, među njima i Radič Božić. On je u 16. veku imao više poseda u Telehazu kod Sivca, Sentandrašu, Turiji i Belu – između Bečeja i Turije, ali je ovaj u 18. veku opusteo i na njega podseća samo Beljanska Bara. Ove posede je kasnije ugarski kralj darovao srpskom plemiču Stevanu Berislaviću.

 

Iz tog perioda, u Bačkoj su zabeleženi Srbi vojnici, među kojima je Vuk Božić -1545. u Kaloči i 1552. u Segedinu. U jednoj srpskoj deputaciji žitelja sela i varoši u Bačkoj i Bodroškoj oblasti, koja se avgusta 1734. godine obraćala Dvorskom ratnom veću, Dvorskoj komori i "jasnejšem principu Evgeniju", ispred Krstura se potpisao Mirko Božić.

 

B E S P L A T N O

Istražite svoje poreklo

 

Poštovani posetioci sajta,

 

Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com

 

Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada.Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.

 

Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.

 

Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu.

 

Među Srbima iz Baranje koji su se, posle Rakocijevog ustanka u 18. veku, doseljavali u Bačku, u Monoštor je došao izvesni Pavle Božić, a u Santov – oba mesta su kod Sombora – Andreja Božin.

 

Ne sme se, međutim, isključiti ni mogućnost da su se Božići, preko istočne Bosne, prvo doselili u Slavoniju, a odatle u Bačku i Srem. Prema popisima u Šajkaškoj – delu austrijske Vojne granice – Božića je bilo u Čeneju 1719. godine, u Mošorinu 1777. i Gospođincima 1790. Prezime Božin nalazimo u Mošorinu 1744, Čeneju 1757. i Žablju 1772. godine, a Božićev u Mošorinu 1756. godine.

 

Božići u Crnoj Gori poreklom su iz Prčnja, od Bogišića koji su prvi put tu zabeleženi 1435. godine, a u Plavu 1485. Odatle su se iselili u Pilatoviće kod Ivanjice i u Podgoricu. Srodni su sa Božićima u Zahumlju, u Hercegovini.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here