Porodice sa ovim prezimenom su inače mnogobrojne i raznih grana. Bez detaljnog istraživanja u arhivama – koja za okolinu Zemuna i Beograda nisu neostvariva, ali zahtevaju mnogo truda – ne možemo da kažemo kada su se tačno Božići doseljavali u Progare. Ali, sa sigurnošću možemo da kažemo da su oni – prema arhivskoj građi – na teritoriji današnje Bačke prisutni od prvih decenija 16. veka.
Posle Mohačke bitke, 1526, do 1553. godine, Turci drže Bačku i Srem i sa njima se na sever nastanjuju i Srbi kao njihova vojska. Đorđe Sremac piše da su se tada u Bačku naseljavali Srbi iz Raške, Raci, vojnici ili kmetovi, a bilo je i plemića, među njima i Radič Božić. On je u 16. veku imao više poseda u Telehazu kod Sivca, Sentandrašu, Turiji i Belu – između Bečeja i Turije, ali je ovaj u 18. veku opusteo i na njega podseća samo Beljanska Bara. Ove posede je kasnije ugarski kralj darovao srpskom plemiču Stevanu Berislaviću.
Iz tog perioda, u Bačkoj su zabeleženi Srbi vojnici, među kojima je Vuk Božić -1545. u Kaloči i 1552. u Segedinu. U jednoj srpskoj deputaciji žitelja sela i varoši u Bačkoj i Bodroškoj oblasti, koja se avgusta 1734. godine obraćala Dvorskom ratnom veću, Dvorskoj komori i "jasnejšem principu Evgeniju", ispred Krstura se potpisao Mirko Božić.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada.Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Među Srbima iz Baranje koji su se, posle Rakocijevog ustanka u 18. veku, doseljavali u Bačku, u Monoštor je došao izvesni Pavle Božić, a u Santov – oba mesta su kod Sombora – Andreja Božin.
Ne sme se, međutim, isključiti ni mogućnost da su se Božići, preko istočne Bosne, prvo doselili u Slavoniju, a odatle u Bačku i Srem. Prema popisima u Šajkaškoj – delu austrijske Vojne granice – Božića je bilo u Čeneju 1719. godine, u Mošorinu 1777. i Gospođincima 1790. Prezime Božin nalazimo u Mošorinu 1744, Čeneju 1757. i Žablju 1772. godine, a Božićev u Mošorinu 1756. godine.
Božići u Crnoj Gori poreklom su iz Prčnja, od Bogišića koji su prvi put tu zabeleženi 1435. godine, a u Plavu 1485. Odatle su se iselili u Pilatoviće kod Ivanjice i u Podgoricu. Srodni su sa Božićima u Zahumlju, u Hercegovini.