Njih dve su 10. aprila napustile porodični dom u Beču, a u oproštajnoj poruci roditeljima su saopštile da idu u Siriju da se bore za islam. Od tada nema ni traga od njih, a Interpol je pronašao slike na kojima su odevene u burke s kalašnjikovima u rukama.
Ovog meseca policija je uspela da spreči druge dve maloletnice da iz Graca otputuju u Siriju, a veruje se da su ih Samra i Sabina inspirisale da se pridruže terorističkoj organizaciji Islamska država.
Bečki dnevnik "Kronen cajtung" tvrdi da Samra i Sabina redovno četuju sa mladima na platformama socijalnih mreža, prenoseći kako imaju odličan život na frontu i veličaju ubistva nevernika.
Bosnićev slučajŠindler kao primer navodi nedavno uhapšenog hodžu Bilala Bosnića, koji je, kako je kazao, de fakto glava IS frakcije u Bosni, koji je prethodno živeo u Austriji.
|
Austrijska policija pretpostavlja da IS koristi Samru i Sabinu za vrbovanje maloletnika, ali nije sigurna da li to čine svojevoljno ili su na to naterane.
U međuvremenu, bivši pripadnik američke obaveštajne službe NSA Džon Šindler ukazuje da je Beč važno mesto za teroriste Islamske države, dodajući da je glavni grad Austrije centrala za radikalne salafiste iz Bosne i Hercegovine.
Šindler, koji je godinama u NSA bio zadužen za srednju, istočnu i jugoistočnu Evropu rekao je bečkom dnevniku "Esterajh" da je većina austrijskih džihadista poreklom iz Čečenije, Turske i "pre svega iz Bosne".
Najveći deo su mladi ljudi, koji su rođeni u Austriji ili su kao mali došli u ovu zemlju. Upitan zašto su džihadisti pre svega poreklom iz Bosne, Šindler je rekao da postoji snažna veza između radikalnih islamista u Austriji i jugoistočnoj Evropi od 1990-ih godina i rata u Bosni.
– Centar bosanskog džihadizma je u Beču, a ne u Sarajevu, jer u Austriji lakše mogu da regrutuju, a i zato što bosanska obaveštajna služba oštrije deluje protiv radikalnih lica. Sve više ekstremista putuje između Beča i Bosne, a većina ekstremista je živelo u Austriji i tu se radikalizovalo – objasnio je on.