Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske sastali su se da razmotre aktuelnu situaciju i političku krizu u BiH, mada je uoči sednice bilo jasno da vlast i opozicija imaju suprotstavljene stavove. Ipak, niko nije očekivao da će se atmosfera usijati već na ulazu u zgradu, gde su se okupili nekadašnji borci Vojske Republike Srpske i izviždali srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika, predsednicu RS Željku Cvijanović, kao i lidera HDZ BiH Dragana Čovića. Demobilisani borci zviždali su i Nenadu Stevandiću, predsedniku Ujedinjene Srpske, stranke u vlasti uz Dodikov SNSD.
Pojedini ratni veterani rekli su da su, između ostalog, ogorčeni što je poziv da prisustvuju današnjoj sednici Narodne skupštine RS upućen i predsednicima HDZ BiH Draganu Čoviću i SDA Bakiru Izetbegoviću (ove stranke imaju svoje poslanike u NSRS). Izetbegović je odbio da dođe u Banjaluku, a Čović je prihvatio i bilo je predviđeno da se obrati poslanicima Narodne skupštine RS.
Veterani nekadašnje VRS tražili su da se zakaže posebna sednica parlamenta RS o pravima boraca i najavili da će ostati ispred zgrade Narodne skupštine dok im se ne obrati neko od nadležnih. Međutim, kada im je poslanik vladajućeg SNSD Vlado Đajić prišao oni mu nisu dopustili da govori već su ga izviždali.
“Uaaaaaa! Lopove! Ti nam se ne trebaš obraćati! Ti nemaš dana rata!”, vikali su borci, a sve što je Đajić pokušao da im kaže izgubilo se u sve glasnijem huku nezadovoljne mase ljudi koji su nosili zastave Srpske i VRS. Nemoćni Đajić se nakon toga okrenuo i otišao u zgradu Narodne skupštine.
Odustajanje od vojske
Sednica Narodne skupštine RS desila se dva dana nakon što je Predsedništvo Ujedinjene Srpske, koalicione stranke u vlasti, donelo zaključak da zakoni o ponovnom formiranju Vojske RS i indirektnim porezima ne treba da se usvajaju dok se ne završe pregovori u BiH ili dok se ne završe izbori. Na to je Milorad Dodik reagovao rečima da “s pažnjom posmatra šta predlažu koalicioni partneri SNSED”.
Stoga je već uoči već sednice Narodne Skupštine lider SDS-a Mirko Šarović zaključio je da je SNSD isturio svog koalicionog partnera u vlasti, Ujedinjenu Srpsku, da predloži ono što Milorad Dodik neće javno da kaže.
– To je praktično odustajanje od poništavanja 145 ranije nametnutih zakona i ovde je samo pitanje kako da se to proda, a da javnost ne vidi. Ova politika je u suštini propala. Nemaju rešenje ni za Inckov zakon, pa predlažu nešto drugo što je obična varka – pojasnio je lider SDS-a.
Zamazivanje očiju
Naime, Šarović kaže da je zamazivanje očiju javnosti i predlog zakona kojim se zabranjuje nazivanje bilo kog naroda genocidnim, jer Inckova odluka ostaje i ništa se ne menja.
– Sada obilaze gradilišta kako bi sebe predstavili kao nekoga ko donosi napredak. Kasno su se setili, na ekonomskom planu svih ovih godina nije urađeno ništa. Naprotiv – rekao je Šarović.
Prema njegovim rečima, posledice će trpeti građani, jer će se RS naći u izolaciji ključnih međunarodnih faktora, što je pogubno, a do čega je dovela politika oličena u Miloradu Dodiku i njegovom SNSD, koji su krenuli u nemogući pohod, bez jasnog plana i isključivo zarad vlastitih interesa. Stoga je Šarović zaključio da će “Dodik ostaviti otvoreno to pitanje do opštih izbora, kako bi se narodu i dalje davala nada da će ova vlast nešto da omogući”.
Opozicionari “plaćenici”
Đajić, inače direktor UKC u Banjaluci, kasnije je rekao da je uvek na strani boraca i da se rešavaju njihova prava.
– Znaju da sam bio učesnik rata od septembra 1991. godine, da sam ranjavan i da sam spasavao stotine života ranjenih. Žao mi je što je deo njih dozvolio da budu instrument opozicije koja ne brani RS, već su to plaćenici koji rade protiv njenog interesa.
Poniženi najzaslužniji
Borce je podržao poslanik iz Trebinja, Nebojša Vukanović.
– Mene su borci dočekali s oduševljenjem, a vidite kako su izviždali rukovodstvo RS. Žao mi je što su borci ovoliko poniženi, više su nego ogorčeni na državu za koju su se borili. Ne mogu da kažu ni reč u Narodnoj skupštini iako su najzaslužniji za njeno stvaranje – rekao je Vukanović.
BiH dobra svima
Predsednica RS Željka Cvijanović je uoči posebne sednice skupštine kazala da je tema zasedanja povratak srpskih predstavnika u zajedničke institucije BiH.
Ona je istakla da međunarodni faktor može da doprinese prevazilaženju krize, ali da u samoj BiH mora da se stvori ambijent u kom će se dobro osećati Srbi, Hrvati, Bošnjaci i svi drugi, bez obzira na to da li žive u RS ili FBiH. Razlog tome su, tvrdi ona, i pregovori o izbornom zakonodavstvu, gde je apsurdno da se neko bori za nešto mu je ustav već dao.
Uzdanice Dejton i Ustav
Pred poslanicima Narodne skupštine na posebnoj sednici je dokument “Političko-ekonomska situacija u BiH”, u kom se ističe da politička kriza i institucionalno funkcionisanje mogu biti prevaziđeni stalnim i istrajnim razgovorima političkih predstavnika.
U dokumentu se navodi da je aktuelnu krizu u BiH pokrenulo donošenje odluke o dopunama Krivičnog zakona BiH bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka, te da je prevazilaženje moguće ukoliko se o spornim pitanjima usaglase predstavnici entiteta i naroda. Konstatuje se i da Dejtonski sporazum i Ustav pružaju dovoljno mogućnosti za reforme u svim bitnim oblastima s ciljem pronalaženja boljih rešenja u funkcionisanju BiH. Podseća se i da je RS, kao državotvorni entitet u BiH, pokrenula procese institucionalnih reformi sa ciljem da se dobiju bolja, pravednija i racionalnija rešenja u funkcionisanju vlasti u entitetima i na nivou BiH.
Predsednik parlamenta Nedeljko Čubrilović ranije je uputio pozive za sednicu i liderima SDA i HDZ-a BiH Bakiru Izetbegoviću i Draganu Čoviću koji imaju svoje poslanike u parlamentu i Vijeću naroda Republike Srpske. Izetbegović je ovaj poziv odbio, dok je Čović usmeno potvrdio dolazak na sednicu Narodne skupštine RS.
Ne smemo probleme ostaviti budućim generacijama
Predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović na otvaranju posebne sednice rekao je da se u BiH mora razgovarati s ciljem prevazilaženja političkih i ekonomskih problema i očuvanja dejtonske strukture zemlje. Čubrilović je kazao da je jasno da u BiH mnogo toga nije u redu, pogotovo nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo izmene Krivičnog zakonika BiH, te da je to dovelo do pogoršanja političke i ekonomske situacije.
– Sve je postalo napeto i nepredvidivo s tendencijom pogoršanja, a da je to tako potvrđuju i razgovori o izmenama Izbornog zakona BiH u Neumu, gde nisu prisustvovali predstavnici Srpske, tako da teret nepostizanja dogovora sada ne može biti na njima – rekao je Čubrilović.
On je poručio da nosioci vlasti u BiH ne smeju biti neodgovorni i ostavljati probleme budućim generacijama.
– Ako hoćemo da prevaziđemo stanje u kome se nalazimo, moramo razgovarati. Zato je neko morao prvi inicirati razgovore u BiH na način kako je predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom – rekao je Čubrilović u uvodnoj reči.