Kolevka novinarstva u Jugoslaviji, “Borba”, 100. godišnjicu od osnivanja nastavila je da obeležava izložbom “Vek ‘Borbe'” koja je u utorak otvorena u zgradi tog izdavačkog preduzeća u Beogradu. Otvaranju izložbe 150 fotografija, podeljenih u 15 celina iz raznih perioda “Borbe”, mlade autorke Milice Drašković, koje će narednih godinu dana posetiocima biti dostupne u Holu Ive Andrića, prisustvovali su predstavnici Ministarstva kulture, Grada, urednici, novinari i prijatelji tog lista.
Draškovićeva je za “Vesti” izjavila da joj je bilo teško da se od hiljade i hiljade fotografija iz arhive odluči za one koje su izložene, a koje do sada nisu ili su najređe viđane.
– Pravu stogodišnjicu smo obeležili 19. februara 2022. u Skupštini grada, a ovo je samo još jedna akcija u nizu kojom nastavljamo da obeležavamo vek “Borbe”, jer taj jubilej nije samo jedan dan, već se obeležava čitave godine – kazala je ona.
Direktor NIP Kompanije “Borba” Andrija Jorgić istakao je da će to izdavačko preduzeće u čast veka postojanja organizovati razne manifestacije i programe tokom čitave godine.
– Ovu izložbu je osmislila jedna od najmlađih novinarki “Borbe” Milica Drašković i svaka joj čast na tome. Devojka je 1997. godište, a uradila je nešto fantastično i stvarno sam ponosan na nju – rekao je za “Vesti” Jorgić.
On je naglasio da je nekadašnja “Borba” bila stub borbe protiv fašizma, a da je ona danas “stub borbe za kulturu i to će tako i ostati”.
– Danas imamo redizajnirani časopis. Upravo je izašao 26. broj i ostali smo privrženi temama koje obrađujemo, a to su teme iz kulture, tradicije, stari zanati i to sve na ćirilici.
Na pitanje šta dalje očekuje i kako su uspeli da izguraju tolike godine, Jorgić kaže da “nema nazad i da predaja nikad nije bila opcija”.
– Dokle god uživamo u ovome što radimo, pogotovo to važi za ove mlade snage, treba da se bavimo ovim poslom, a onog momenta kad to postane opterećenje, potražićemo nešto drugo. Za ovo što mi radimo novac nije u prvom planu. U ovo morate da verujete i da volite, da poštujete i rezultati će doći – zaključio je Jorgić.
Prvi broj izašao u Zagrebu
Prvi broj “Borbe” pojavio se 19. februara 1922. godine u Zagrebu. Pokrenuli su je komunisti, zabranjivala kraljevska vlast, a u Užicu 1941. obnovili je partizani. U socijalističkoj Jugoslaviji bila je partijsko glasilo, pa državno, da bi krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina postala snažno uporište tadašnje opozicije u Srbiji. Posle 9. marta 1991, “Borba” je dostigla tiraž od 150.000 primeraka.