Bolja ocena za integraciju

0

 

Dete migranta: Uspeh očigledan
 

Kada su se u prvoj Piza-studiji 2000. godine švajcarski đaci jako loše kotirali, svi u zemlji su bili zabrinuti.
U međuvremenu je u petom Piza-testu iz 2012. godine nastala sasvim drugačija slika: U internacionalnom poređenju preko pola miliona đaka iz 65 zemalja, švajcarski učenici su pobrali dobre i odlične ocene.
Iz matematike smo u svetskom vrhu piše "20 minuta".
Pritom su učenici u nemačkom govornom području bili bolji nego njihovi vršnjaci koji govore francuski i italijanski jezik.
Rezultati učenika devetog razreda poslednjih godina znatno su poboljšani. Broj onih učenika koji su slabi u ovoj oblasti je pao sa 17, 8 na 12, 8 procenata.
Detaljnijom analizom rezultata ove studije se došlo do zaključka da je za ukupan uspeh zaslužan pozitivan razvoj učenika sa migrantskim poreklom.
"Auslenderi" prve generacije su se vidno poboljšali, iako još uvek zaostaju po rezultatima u odnosu na domaće učenike.
Autori studije razloge za ovaj napredak vide u "novom doseljavanju", u kojem raste broj đaka čiji su roditelji fakultetski obrazovani. Kod stranaca prve generacije u međuvremenu ima 54 odsto majki i očeva sa univerzitetskim obrazovanjem, dok je 2000. godine bilo svega 25 procenata.
Kod druge generacije stranaca je broj roditelja-akademika porastao sa 27 na 41 odsto, dok je kod Švajcaraca skočio sa 40 na 60 procenata.
Ovo objašnjenje, međutim, samo po sebi nije dovoljno. Tu je i faktor koji se ne može objasniti samo boljim socioekonomskim resursima u ovim porodicama. Autori su ključ za uspeh videli i u daleko boljoj školskoj integraciji novih migranata nego što je to bilo pre 12 godina.
– Piza-studija je pokazala da su potpuno pogrešne tvrdnje po kojima su učenici sve gluplji -prokomentarisao je poslanik SP-a Matijas Ebišer. On vidi velike zasluge za bolju integraciju migrantskih đaka pre svega u angažovanju nastavnika.
Za poslanicu Švajcarske narodne partije Nađu Pjeren je upravo to bolna tačka, jer su za podsticanje migrantske dece poslednjih godina investirani milioni franaka za dopunske nastavnike, školske socijalne radnike i ostalo stručno osoblje. Po njoj je jednostavno preskupo da se taj nivo trajno održi. Naročito novi talas izbeglica iz Sirije i Eritreje preti da izazove nove troškove. Ova poslanica se založila da se konsekventno sprovede inicijativa o ograničavanju masovnog doseljavanja, kako bi mogao da se smanji i broj stranih đaka u švajcarskim klupama.

 

Šta je Piza studija?
PIZA je program za međunarodno ocenjivanje nivoa obrazovanja među mladima u glavnim industrijskim zemljama. Sprovodi se svake tri godine pod pokroviteljstvom OECD-a.
Projekt PIZA je započet 2000. godine i provodi se u školama za đake uzrasta do 15 godina, a testira se znanje u disciplinama matematika, prirodne nauke i jezičke kompetencije.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here