Među prezimenima Srba u Bosni, po Đ. Janjatoviću, Bojanića sa slavom Sv. Luka je krajem 19. veka bilo u parohijama Vukovsko i Ravno (Bugojno), Travniku i Zenici.
Ovde su se naselili iz Hercegovine, gde ih je bilo u vreme Dedijerovih ispitivanja, početkom prošlog veka, u Željuši (Gabela, Neretva). Mati Bojanića se preudala i dovela dete iz Bogodola. Slave Lučindan.
U Bogodo, ispod planine Čibulje, doselili su se iz Zubaca, gde su se po predanju prezivali Danilovići. Slavili su Sv. Luku. U Fatnici (Bilećke Rudine) su drugi Bojanići, iz Krivošija, u Boki.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
U hercegovačku oblast Zupca naselili su se od Nikšića, a ovde iz Rovaca. Staro prezime je bilo Bulatović (od rodonačelnika Gojaka).
O poreklu samih Bulatovića i njihovom raseljavanju moglo bi se puno napisati i to iz razumljivih razloga nećemo da činimo.
Da spomenemo i Bojanoviće-Budiniće u Zagradi, u plemenu Kuči, koji su istog porekla. Poterani nekom nevoljom, doselili su se iz Gornjih Rovaca i imaju istu slavu – Lučindan. NJihovi srodnici su i Raćesi, u Zagredi, koji takođe slave ovu slavu.