Boja kože “poništila” kartu

0

Al Jazeera


Koliko je neugodno kada se nađete u situaciji da budete diskriminirani po ključu etničke pripadnosti svjedoči slučaj mlade glumice Emre Kurtišove, zaposlene u Pozorištu za djecu i mlade, kojoj je službenik na pasoškoj kontroli na skopskom aerodromu "Aleksandar Veliki" rekao da ne može otputovati za Njemačku i pored toga što je priložila potrebnu dokumentaciju za putovanje: potvrdu za posao, garantno pismo, u kojem njena sestra garantira da će je finansijski opskrbiti, i 500 eura u kešu. "Čekirala sam prtljag i sve je prošlo u najboljem redu. Dala sam svoja dokumenta službeniku na pasoškoj kontroli, odnosno priložila sam pasoš i avionsku kartu. Upitao me gdje putujem. Odgovorila sam da idem sestri i da ću boraviti nešto više od dva mjeseca, a zatim mi je zatražio garantno pismo. Ja sam u istom trenutku pokazala garantno pismo koje je bilo kopija, jer je grad u kojem živi moja sestra turističko mjesto i gradska uprava se ne bavi time – u tom turističkom gradu je svako dobrodošao. Ja sam, poslije duge rasprave, shvatila da to službeniku ne mogu objasniti, jer me ne želi razumjeti", objašnjava mlada glumica. Ona smatra da je njena putna dokumentacija bila ispravna, ali joj je putovanje uskraćeno samo zato što je Romkinja.
"Očigledno je bilo da traži samo neki razlog da me vrati natrag. Službenik pasoške kontrole je ustao i odveo me u drugu prostoriju gdje je poništio kartu. Pitala sam ga da li mi poništava kartu. Odgovorio je da je Njiž Air niskobudžetna kompanija, tako da nije strašno, smatrajući da suma od 200 eura nije velika. Zanijemila sam, vjerujte, zanijemila. Bila sam jedina Romkinja u avionu koja je trebalo otputovati i vratili su me. Za 28 godina nikada se mizernije nisam osjećala. Zašto onda imam pasoš kad ne mogu izaći iz države?", izjavila je Kurtišova medijima.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Makedonije kažu da Kurtišova nije ispunjavala formalne uslove pa je zato bila vraćena, odnosno da sa sobom nije nosila dovoljno novaca za predviđeni vremenski period boravka te da nije imala garantno pismo. Također, dodaju da Kurtišova, kao i svaki građanin, može uputiti žalbu unutrašnjoj kontroli MUP-a, koja će biti razmotrena. Ipak, Kurtišova obrazlaže da u Konstansu, gradu u kojem boravi njena sestra, ne izdaju garantna pisma, ali da pismo kojim joj sestra garantira da će je finansijski opskrbiti za vrijeme boravka u Njemačkoj ima pečat grada. "Postoje slučajevi evidentirane diskriminacije, i to je posebno slučaj kod osoba romske nacionalnosti", kažu iz Ureda narodnog pravobranitelja Makedonije. Prošlog mjeseca je Osnovni sud Skoplje 2 utvrdio povredu prava jednakosti u praksi, odnosno da granične službe ograničavaju pravo određenih kategorija građana u pokušaju napuštanja teritorije Makedonije zbog neopravdane sumnje da se radi o lažnim azilantima, što je bila prva presuda kojom se utvrđuje diskriminacija.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here