Bogdanović: 17. mart može da se ponovi

0

Goran Bogdanović

 

Bogdanović je rekao da je uoči martovskog pogroma boravio na Kosmetu i da je bezuspešno upozoravao zvaničnike međunarodne zajednice, između ostalih i nekadašnjeg visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solanu, da se "nešto strašno" priprema.

 

Kfor odgovoran za iseljavanje Srba

 

Načelnik kosovskomitrovačkog okruga Radenko Nedeljković ocenio je danas povodom šestogodišnjice martovskih događaja 2004.godine da je najveći deo odgovornosti za to nasilje na međunarodnim snagama bezbednosti na Kosovu. „Krivica postoji, uzeću za primer samo selo Svinjare koje je raseljeno u prisustvu Kfora i UNMIK policije. Najveći deo odgovornosti leži upravo na međunarodnim bezbednosnim snagama, Kforu I UNMIK policiji. Žalosno je što do današnjeg dana, barem ja nisam upoznat da je ijedan izvršilac tog pogorma priveden pred lice pravde i da je dobio neku zasluženu kaznu“, rekao je Nedeljković.

"Dobijamo uveravanja da su međunarodne snage na KiM danas bolje osposobljene i obučene, da imaju bolju obaveštajnu službu i da neće dozvoliti da se ponovi 17. mart 2004. godine", rekao je on.

 

 

Ministar, ipak, pozivajući se na iskustvo, strahuje, posebno posle smanjenja Kfora, da može nešto slično da se dogodi, jer je očigledno da na KiM postoje socijalne tenzije, iz kojih može da se izrodi nešto poput 17. marta.

 

Danas, kako je upozorio, dodatni izvor tenzija predstavlja plan sefa Međunarodne civilne kancelarije Pitera Fejta i privremenih vlasti u Prištini, koji, između ostalog, podrazumeva pokušaj uspostavljanja takozvanih kosovskih institucija na severu pokrajine, čemu se Srbi protive.

 

"Verujem da se niko neće usuditi da taj plan sprovede mimo volje Srba. Ako je nešto dobro u tom planu, onda je to što se ne preti silom. To bi bilo pogubno i destabilizovalo bi, ne samo KiM, nego čitav Zapadni Balkan, jer nedopustivo je da se problemi, ma gde oni bili i ma kakvi oni bili rešavaju silom i sukobima", poručio je ministar Bogdanović.

 

Prama njegovim rečima, Srbija želi da na Kosovu bude uspostavljeno prosperitetno multietničko društvo, ali da je jedan od preduslova za to povratak oko 220.000 izbeglih i interno raseljenih građana.

 

"Ne možete se samo deklarativno zalagati za povratak Srba, za multietničnost, za pravnu zaštitu a da ne činite ništa da se to stvarno desi na terenu", kazao je Bogdanović.

 

I dalje ugrožena bezbednost Srba

 

Većina poslanika u Skupštini Srbije ocenila je danas da, šest godina od martovskog nasilja na Kosovu i Metohiji, položaj Srba nije značajnije poboljšan, posebno kada je u pitanju bezbednost.
 

Poslanik na listi Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija Saša Dujović rekao je da Srbi na Kosovu i Metohiji i dalje žive u izolaciji, svakim danom sve teže i teže.
 

Prema njegovoj oceni, nasilje na Kosmetu može da se ponovi, imajući u vidu pretenzije Albanaca da u pokrajini ne bude Srba.

Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović ocenio je da se u proteklih šest godina, kada je u pitanju bezbednosna situacija za Srbe i ostalo nealbansko stanovništvo na Kosmetu, nije mnogo promenila u pozitivnom smislu.

On je ocenio da Kfor i Kosovska policijska služba, koji bi na Kosmetu trebalo da zaštite građane, nisu dovoljno učinili na zaštiti srpskog i ostalog nealbanskog stanovništva.

"Moralo bi konačno da se zaustavi nasilje, jer po svemu sudeći i dalje se, samo sada prikriveno, obavlja scenario da se Kosovo i Metohija očisti kako od srpskog, tako i od nealbanskog stanovništva", rekao je Petrović.
 

Zamenik šefa Poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Aleksandar Martinović ocenio je da se na Kosovu i Metohiji ništa nije promenilo od 1999. godine.
 

On je rekao da NATO nije došao na Kosovo sa ciljem da sačuva integritet Srbije ili živote i imovinu Srba, već da okupira taj deo države i osigura vojnu podršku za proglašenje nezavisnosti južne srpske pokrajine.
 

"Da je to tako, nažalost, svedoče i ružni događaji iz marta 2004. godine kada upravo trupe NATO pakta, koje su tada imale oko 50.000 vojnika, nisu uradile ništa da sačuvaju, odnosno zaštite srpski narod", rekao je Martinović.
 

Šef Poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić ocenila je da se šest godina od martovskog nasilja na Kosovu i Metohiji stvari kreću nabolje.

"Ne kažem da je njihov život mnogo lakši u odnosu na period pre šest godina, ali na svu sreću tako organizovanog nasilja više nema", ocenila je Grubješićeva.

 

 

 

 

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here