Bogata gospoda i siromašne dame

0

Traže mesto pod suncem: Engleske fudbalerke

Najveći londonski stadion Vembli će naredne nedelje, 23. novembra, biti poprište posebnog fudbalskog spektakla. Jer, za utakmicu ženskih reprezentacija Engleske i Nemačke već je rasprodato 55.000 ulaznica!
Samo jednom u fudbalskoj istoriji zemlje bilo je više posmatrača na duelu dama: 70.000 gledalaca prisustvovalo je 2012. trijumfu ženske reprezentacije Engleske nad Brazilom. Bio je to, po mnogima, definitivan nagoveštaj da ženski fudbal može – kao i muški – da postane atraktivan, da napuni i najveći stadion i da donese velike pare.
Od tada je ženski fudbal u Britaniji, zaista, načinio spektakularan skok u komercijalizaciji i profesionalizmu, ali nešto se, ipak, nije ni dalje pomaklo sa mrtve tačke: engleske dame su i danas puka sirotinja u poređenju sa muškarcima u kopačkama. Reprezentativke Engleske ovog trenutka primaju, na primer, od nacionalne federacije 20.500 funti godišnje, što je "svetlosne godine" daleko od primanja muškaraca. Tih 20.500 funti nije malo, ali bi bilo mnogo više kada bi i dame, pored ovoga, bile – kao i muškarci – plaćane i od njihovih klubova.
Engleski fudbaleri su po primanjima nedostižna klasa na Ostrvu. Pogotovo u poređenju sa "fudbalskim suknjama". Toliko da su nedavno mogli da se galantno odreknu 1.000 funti za svaki reprezentativni meč u korist dobrotvornih društava. Može im se.
Osrednji fudbaler u Premijeršipu zarađuje (u proseku) 1.600.000 funti po sezoni. Ukoliko je to, na primer, još Vejn Runi, napadač Mančester Junajteda i kapiten reprezentacije, ova suma se množi sa 10. Na račun Runija nedeljno leže 300.000 funti (378.000 evra).
Nekoliko važnih ženskih glasova na Ostrvu prošle sedmice se podiglo protiv ove "diskriminacije", ali su brzo ućutkane statistikom po kojoj njihove ligaške duele posećuje, u proseku, po 300 gledalaca i da su, sa tog stanovišta, u zemlji liberalnog kapitalizma, dame još i preplaćene!
Istina, da je reč o ovako velikom rasponu primanja u bilo kom drugom sektoru delatnosti, ovo bi bila krupna socijalna i politička tema. Ali, za fudbal u zemlji koja ga je izmislila i podarila svetu, ne važe pravila kao za ostale smrtnike.
Ženski profesionalni fudbal u Engleskoj postoji svega 20 godina i moraće još da "raste". Možda je, međutim, ovoliko prodatih ulaznica za utakmicu Engleska – Nemačka najava tih boljih vremena za engleske dame u kopačkama. Mada je, opet – fudbal ili ne – Englezima svaki obračun sa Nemačkom događa od neuporedivog nacionalnog značaja. U svakom slučaju i uvek, daleko više od puke fudbalske igre. Uostalom, i Nemcima, pred svaku utakmicu sa Engleskom, padne na pamet da ih (Engleze) podsete kako ih Fricevi redovito tuku u engleskoj nacionalnoj igri. Englezi im, pak, redovito odvraćaju kako oni njih redovito tuku u nemačkoj nacionalnoj igri – ratovima!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here