Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je danas da je Kina “najveći zajednički strateški izazov” za Vašington i Tokio, kao i njihove saveznike, i da će SAD nastojati da takmičenje sa Kinom ne preraste u sukob.
– Japanske kolege i mi se slažemo da je Kina najveći zajednički strateški izazov sa kojim se suočavamo mi, kao i naši saveznici i partneri – naveo je Blinken na zajedničkoj konferenciji sa japanskim ministrom spoljnih poslova Jošimasom Hajašijem i japanskim ministrom odbrane Jasukazuom Hamadom.
On je dodao da SAD pozdravlja obećanje Japana da će udvostručiti potrošnju novca na odbranu do 2027. godine.
– Time će Tokio da postakne još bližu saradnju sa SAD – istakao je Blinken, prenosi TASS.
Prema njegovim rečima, Vašington i Tokio stoje zajednički uz Ukrajinu protiv ruskog napada.
– U susret ovim, ali i ostalim izazovima, danas smo razgovarali o načinima da produbimo našu saradnju, uključujući i jačanje bilateralnih odnosa – rekao je Blinken.
Blinken takođe ističe i da “Vašington nastoji da spreči da takmičenje sa Pekingom preraste u konflikt”.
– Ne tražimo sukob, odgovorno se ponašamo u tom rivalstvu, ali ćemo se takmičiti snažno i truditi se da održimo linije komunikacije otvorenim i sve što možemo kako bismo sprečili da ovo rivalstvo preraste u sukob – istakao je američki državni sekretar.
Na američko-japanskom sastanku je bio i američki ministar odbrane Lojd Ostin.