EPA/Gavriil Grigorov
Vladimir Putin

Centralna tema razgovora na Minhenskoj konferenciji biće raspoređivanje evropskih mirovnih snaga u Ukrajini, piše Njujork tajms.

Međutim, još uvek nije jasno kako bi se takva misija mogla izvršiti, naveo je američki list.

Podseća se da su diskusije na ovu temu ubrzane željom američkog predsednika Donalda Trampa da brzo zaključi mirovni sporazum, uz pretpostavku da bi evropske trupe u Ukrajini mogle da obezbede njegovu implementaciju.

Ali, Njujork tajms ipak sumnja u ovu perspektivu.

“Bez pridruživanja Ukrajine NATO-u, što je malo verovatno, ideja o razmeštanju velikog broja evropskih trupa iz zemalja NATO-a mnogim zvaničnicima i analitičarima se čini bezumnom”, navodi se u tekstu, čije delove je preneo ukrajinski portala “Strana”.

Naime, bez jasnog američkog učešća u takvoj operaciji, sa američkom protivvazdušnom odbranom i obaveštajnim podacima, evropske trupe bi bile u velikoj opasnosti od Rusije.

Osim toga, pitanje veličine takvog kontingenta je diskutabilno. Evropljanima bi bilo teško da pošalju čak 40.000 vojnika u Ukrajinu, što ne bi bilo dovoljno, a da ne pominjemo 200.000 koliko je tražio Vladimir Zelenski.

“Obezbeđivanje premalo trupa ili raspoređivanje snaga bez pojačanja predstavljalo bi blef koji bi mogao da isprovocira Rusiju da testira granice prihvatljivog, a malo je verovatno da bi države NATO-a mogle da im se odupru”, napisali su Klaudija Mejdžor, ekspert za odbranu u Nemačkom institutu za međunarodne i bezbednosne poslove, i nemački potpukovnik Kleman u svom članku Aldo.

Štaviše, malo je verovatno da će Rusija, prema uslovima mirovnog sporazuma, pristati na bilo kakvo raspoređivanje snaga NATO-a u Ukrajini, čak i u svrhu obuke ukrajinskih Oružanih snaga, piše Njujork tajms.

“Dakle, najbolji trenutni odgovor nakon potencijalnog prekida vatre može biti neka verzija obezbeđivanja ukrajinskoj vojsci dovoljno oružja, resursa i obuke – uključujući i od zapadnih snaga – da bi se odvratila Rusija. Ali takva posvećenost bi morala da bude dugoročna”, piše list.

Ranije je Fajnenšel tajms naveo da je broj od 200.000 trupa koje je zahtevao Zelenski potpuno nerealan, a u međuvremenu su Britanija i druge evropske zemlje izjavile da se ne slažu po pitanju uvođenja mirovnih snaga u Ukrajinu ako se postigne sporazum o prekidu vatre.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here