Venci su položeni i na spomenik đeneralu Terziću na gradskom groblju, na spomenik 1.300 kaplara i u selu Boljkovci gde je u seoskoj kafani neko vreme bila i komanda srpske vojske u toku Suvoborske bitke.
Polaganju venaca prisustvovali su predstavnici lokalne vlasti, garnizona Vojske Srbije u Gornjem Milanovcu i još pedesetak Milanovčana što je, po mišljenju prisutnih, preskromno ako se uzme u obzir da se obeležava 100 godina od pobede srpske vojske koja se izučava i u najelitnijim vojnim školama u svetu.
"Vreme" o proslavi 1939.
Trebalo je, po mišljenju Milanovčana, da na proslavi stogodišnjice budu predstavnici državnog vrha, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, policije… kao što je to bilo trećeg decembra 1939. godine kada je proslavljena dvadesetpetogodišnjica velike pobede o čemu je detaljno pisao beogradski list "Vreme", u tekstu objavljenom dan kasnije.
Licem ka RudnikuStare zastave, njih 20, svih pukova koji su učestvovali u rudničkoj ofanzivi donesene su u pratnji straža i muzike. Svi prisutni bili su okrenuti licem ka planini Rudnik, pisao je novinar "Vremena". |
Prema detaljnom pisanju novinara "Vremena" "rano ujutru otpočela je arhijerejska služba u crkvi Sv.Trojice koju su vršili episkop žički g. dr Nikolaj Velimirović i episkop dalmatinski g. dr. Irinej. Nakon službe, episkop g. dr Nikolaj, saslušana u dubokoj tišini, u prisustvu velikog broja naroda i prisutnih službenika predstavnika, održao je besedu u znak zahvalnosti učesnicima u suvoborskoj pobedi.
Dok je trajala služba, kaže se u novinskom izveštaju, "na trgu ukrašenom jugoslovenskim i srpskim trobojnim zastavama, zelenilom i okružena masom, formirali su se strojevi učesnika u svečanosti. Ispred svih stajala je počasna četa sa muzikom i zastavom četvrtog pešadijskog puka i stroj Prvog diviziona Devetnaestog artiljerijskog puka.
Izaslanik kralja
Na počasnoj tribini 1939. sedeli su predstavnici Kraljevske vlade, ministri, vojni komandanti, predsednici opština, a kada su episkopi g. dr Nikolaj i dr Irinej zauzeli svoja mesta na tribini stigao je i izaslanik Nj. V. Kralja, armijski general g. Jovan Naumović, komandant armije u Nišu. Nakon dolaska generala Naumovića, otpočeo je pomen na kome su služili episkopi sa sveštenstvom nakon čega je episkop g. dr Irinej održao govor.
Nakon govora episkopa g. dr Irineja izaslanik Nj. V. Kralja general g. Naumović je prišao ulaznim vratima u sudsku zgradu. S desne strane uzidana je velika ploča na tamnom mermeru: General Naumović rekao je:
"U ime Nj. V. Kralja otkrivam ovu spomen-ploču i predajem je na čuvanje predsedniku opštine Gornji Milanovac", što je predsednik Čivivić prihvatio nakon što je spomen-ploču osveštao episkop Nikolaj Velimirović.
U podne, u Domu dečjeg hranilišta, na jednom bregu iznad Gornjeg Milanovca priređen je ručak. Njemu su prisustvovali svi službeni predstavnici koji su uzeli učešća na ovim svečanostima.
Danas je malo živih Milanovčana koji se sećaju proslave Kolubarske bitke iz 1939. godine.
Savremenici obeležavanja stogodišnjice velike pobede srpske vojske gotovo da neće imati čega da se sećaju.