Stavljanje na snagu trgovinskog sporazuma s Unijom je otvorilo vrata Beogradu za podnošenje kandidature za članstvo u EU, u utorak u Stokholmu, rekao je Bilt, sažimajući rezultate švedskog predsedavanja Unijom.
Odgovarajući na pitanje novinara da li smatra da je za to pravi čas, imajući u vidu da većina podržava nameru srpskih vlasti da zatraže status kandidata, dok su neke članice EU uzdržane, Bilt je odgovorio: "Mislim da jeste".
I, kako je objasnio, to je jedan bitan element sveukupnog važnog preokreta i zamaha u pridruživanju zapadnog Balkana, koje je pre šest meseci zapalo u određen zastoj.
"Činjenica da je stupio na snagu prelazni trgovinski sporazum (EU-Srbija), koji otvara vrata srpskoj kandidaturi za članstvo, predstavlja veoma važan sastavni deo sveukupnog novog uzleta u procesu ulaska zemalja zapadnog Balkan u EU", dodao je šef švedske diplomatije.
Na pitanje hoće li Švedska u junu, čak i ako se desi da preostali optuženi od Haškog suda ne budu uhapšeni, pokrenuti ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija, Bilt je uzvratio da smatra da će vlada u Stokholmu "biti u položaju da tad počne ratifikaciju" SSP-a.
Članice EU pozitivno gledaju na kandidaturu
Evropska unija razmotriće kandidaturu Srbije za članstvo u Uniji tek po zvaničnom podnošenju zahteva, ali većina članica EU na taj potez Beograda gleda pozitivno, sudeći prema izjavama evropskih zvaničnika i diplomatskih predstavnika u našoj zemlji. Predsednik Srbije Boris Tadić uručiće u utorak u Stokholmu zahtev za kandidaturu Srbije za punopravno članstvo u Evropskoj uniji švedskom premijeru Frederiku Rajnfeltu.
Sledeći korak je, prema njegovim rečima, sastanak Saveta ministara EU, koji će razmotriti zahtev Srbije i odlučiti da li da ga pošalje Evropskoj komisiji na mišljenje.
Reakcije koje je Tanjug dobio od predstavnika drugih zemalja su bile nešto uzdržanije. Nemačka i Holandija smatraju da podnošenju kandidature treba da prethode primena Prelaznog trgovinskog sporazuma i ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
|