delegacije OKS na sednici MOK-a u Monaku.
"Članovi MOK-a nisu predstavnici nacionalnih olimpijskih komiteta, već pojedinci koji predstavljaju MOK i Olimpijski pokret u svojim državama. Srbija od 2006. godine nema ni jednog člana u Međunarodnom olimpijskom komitetu, te ni mogućnost učešća i glasanja na sednici skupštine MOK", saopštio je OKS posle sednice Izvršnog odbora.
Predstavnici OKS imali su niz sastanaka sa relevantnim organima MOK-a, kao i sa bivšim i sadašnjim predsednikom MOK-a, Žakom Rogom i Tomasom Bahom na kojima su iznošeni argumenti protiv prijema Kosova u olimpijsku porodicu. Poslednji u nizu sastanaka održan je sa predsednikom Bahom u Bangkoku, nakon odluke o privremenom članstvu Kosova u MOK-u, dodaje se u saopštenju.
OKS je naveo da je blagovremeno uradio sve što je bilo u njegovoj nadležnosti i da je u prethodnih pet godina uspevao da blokira prijem Kosova u MOK, štiteći odredbe Olimpijske povelje.
"MOK je učinio presedan, imajući u vidu da od donošenja novog Statuta MOK-a, koji je na snazi od 1996. godine do danas, nijedna teritorija nije primljena u MOK ukoliko prethodno nije dobila članstvo u Ujedinjenim nacijama", navodi se u saopštenju OKS.
Od 1996. godine do danas, kako se navodi, član 30 Povelje koji govori o međunarodnom priznanju države tumačen je na način koji podrazumeva njeno članstvo u UN.
"Ovog puta protumačen je na način da je država međunarodno priznata time što ju je priznala većina međunarodne zajednice, odnosno 108 od 193 članice UN. Tumačenje koje podrazumeva članstvo u UN primenjeno i 2012. godine u slučaju Kosova, kada je OKS zaustavio inicijativu Prištine za prijem i nastup na OI u Londonu", naveo je OKS.