BiH tužena i veoma dužna

0

Među slučajvima koji bi poreske obveznike BiH mogli debelo da koštaju su i postupci za koje su odgovorni i međunarodni faktori, navodi list.

 

 

BiH i njene institucije samo u prošloj godini, prema navodima ovog sarajevskog lista, tužene su čak 435 puta, dok se, s druge strane, država u ulozi tužioca pojavljuje u samo 38 predmeta.

Izveštaj Pravobranilaštva BiH za prošlu godinu pokazuje da se u 163 slučaja od BiH traže naknade štete, a posebno se skreće pažnja na predmete čija vrednost iznosi više od milion ili nekoliko stotina hiljada maraka.

Tako bi u samo sedam velikih slučajeva BiH po tužbama morala da isplati više od četiri miliona Konvertibilnih maraka.

Jedna od njih je i tužba porodice Jeremije Starovlaha zbog slučaja kada su pripadnici NATO snaga 2004. godine, upotrebom eksploziva, razvalili vrata parohijskog doma Srpske pravoslavne crkve na Palama, kada su teško ranjeni Starovlah i njegov sin Aleksandar.Visina odštete koju od države ova porodica traži je čak 1,6 miliona KM.

Zoran i Mirjam Kupreškić, kojima je suđeno u Hagu za ratne zločine, tužili su Ministarstvo pravde BiH i traže da im država plati nešto više od miliona KM. Oni tvrde da su nezakonito pritvoreni. Presuda u ovom slučaju još nije doneta, a tužioci su predložili vansudsku nagodbu.

Zbog neosnovanog višemesečnog boravka u pritvoru, zamenik direktora Interpola u BiH Asim Fazlić, koji je presudom Suda BiH oslobođen od svih optužbi tadašnjeg državnog tužioca Džona Meknera (John McNair), od BiH je zatražio naknadu materijalne i nematerijalne štete u nešto većem iznosu od 132 hiljade KM.

Prvostepenom presudom dosuđeno mu je tek 35 hiljada KM,d ok je pravobranilaštvo BiH uložilo žalbu na presudu i postupak je u toku.

 

 

I bivši član u Predsedništvu BiH Mirko Šarović od države, čijim predsedništvom je nekada predsedavao, zatražio je odštetu od 480 hiljada KM. U ovom predmetu još nije donesena presuda, a Šarovićev advokat zatražio je vansudsko poravnanje.

Šarović je jedan od desetorice iz RS kojima su, zbog sumnje da štite Radovana Karadžića, pre nekoliko godina blokirani bankovni računi i zabranjena putovanja u SAD i Evropsku uniju.

On je bio uhapšen u novembru 2005. godine, ali je na Sudu BiH oslobođen optužbi za organizovani kriminal.

Šarović je zbog odgovornosti u poznatoj aferi "Orao" za ilegalne isporuke oružja Iraku podneo ostavku na funkciju člana Predsedništva, da bi ga posle toga sa svih funkcija smenio visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun.

Od 543 predmeta rešena u prošloj godini, čija je ukupna vrednost bila 28,8 miliona maraka, BiH je izgubila 34, pa je zbog toga državni budžet olakšan za 1,5 miliona KM.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here