Izvor iz Ministarstva odbrane BiH navodi da Federacija BiH nije spremna da preuzme ove objekte jer očito nema novca za njihovo oržavanje, pa im je lakše da oni budu na teretu čitave BiH, piše "Euro Blic".
Većina tih objekata nalazi se pod zabranom raspolaganja OHR-a, ali Komisija za državnu imovinu BiH na svakoj sednici razmatra zahteve za izuzimanje od zabrane raspolaganja imovinom.
Sagovornik ovog lista podseća da je Vlada Federacije BiH sa Vladom RS i Savetom ministara BiH već potpisala sporazu kojim se obavezuje da će preuzeti brigu nad kasarnama na svojoj teritoriji koje ne trebaju OS BiH.
Prema dokumentu Ministarstva odbrane BiH godišnje se na ove kasarne troši skoro milion evra, od čega najviše za komunalne troškove. Za plate 127 vojnika koji čuvaju lokacije isplati se više od 600.000 evra godišnje.
Najskuplja kasarna za održavanje je "Enver Šehović" u Vogošći koja poreske obvezike BiH košta nešto više od 50.000 evra, zatim kasarna "Safet Zajko" u Sarajevu i kasarna "Mirsad Idahić" u Tuzli.
Prema podacima Ministarstva odbrane BiH, od 54 lokacije koje su neperspektivne za vojsku, 21 se odmah može predati na upotrebu civilnim vlastima, od kojih je 20 u Federaciji BiH, a samo jedna u RS i to kasarna "Luka Vukalović" u Trebinju.