BiH sanira katastrofu, problem eventualne zaraze

0

Poplave u BiH ostavile ljude bez ognjišta
 

Prema rečima Fahrudina Solaka iz Federalne uprave civilne zaštite, posle povlačenja vode, osim prljavštine, mulja i blata, problem je veliki broj uginulih životinja i u narednom periodu je najvažnije sprečiti moguće zaraze i epidemiološke krize.

 

Pročitajte još:

* JEZIVO: Zemlja gutala kuće u BiH

* I pored neverovatnog truda u Doboju šest mrtvih

* BBC: Voda pomerila minska polja u BiH

"Veliki broj životinja je uginuo i sada su pod vodom. Desetine farmi koje su imale na stotine životinja su uništene. Stavljamo u funkciju mobilne palionice, tražili smo međunarodnu pomoć da nam se dostavi još palionica", rekao je Solak.

 

Veterinarski fakultet Sarajevo danas je formirao krizni štab i najavio da će stručni timovi koji čine patolog, mikrobiolog, infektolog, virusolog i epidemiolog od utorka obilaziti ugrožena područja kako bi izršili uvid u stanje na terenu i predložili
konkretne mere.

 

Na području Maglaja počeli su radovi na raščišćavanju grada, kao i puteva do okolnih sela Fojnica, Bradići i Krušik, koja su bila odsečena zbog pojave klizišta. U Maglaj konstantno dolaze kamioni s hranom i vodom, a radi se na raščišćavanju lokacija u centru kako bi se osposobili Dom zdravlja i Vatrogasni centar.

 

 

Struje ima samo u nekim zgradama u centru grada, ali se očekuje da će 90 odsto grada do kraja dana dobiti struju. Kako ističu predstavnici lokalnih vlasti, Maglaju su potrebni volonteri, voda, čizme, kabanice i rukavice. Situacija se danas stabilizuje i na području Vareša koje je bilo potpuno odsečeno.

 

U BiH nastavlja se rad i na spečavanju većih katastrofa koje bi mogle biti uzrokovane klizištima. Najteža situacija je na području Zeničko-dobojskog kantona i u okolini Tuzle. Klizišta ugrožavaju i elektroeneregetske objekte.

 

Preventivno evakuisano oko 700 stanovnika Slavonskog Broda

Istok Hrvatske i danas se bori s najvećim zabeleženim poplavama, a zbog straha od probijanja nasipa na Savi, preventivno je iz ugroženog područja uz savski nasip evakuisano više od 700 stanovnika Slavonskog Broda.

Reč je o ugroženim grupama – trudnicama, majkama, deci, starima i nemoćnima. Delimična evakuacija obavljena je i u opštini Bebrina, odakle je evakuisano 677 stanovnika.

 

U tuzlanskom naselju Crno blato pojavilo je do sada najopasnije klizište na teritoriji cele opštine Tuzla, zbog kojeg je u toku evakuacija 40 porodica. Prema procenama geologa, ovo klizište preti da celo naselje sravni sa zemljom.
 

Snabdevanje strujom u BiH se inače polako noramlizuje, ali je bez struje i dalje višeod 15.000 domaćinstava u BiH.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here