“Sve je spremno da Bosna i Hercegovina 5. decembra ove godine preuzme kontrolu gornjeg dela neba”, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Igor Pejić, sekretar u Ministarstvu saobraćaja i komunikacija BiH.
Gornji deo neba, iznad 10.000 metara nadmorske visine, od 1998. kontrolišu Srbija i Hrvatska.
Predsedništvo Bosne i Hercegovine odobrilo je u julu Nacrt za pregovore za zaključivanje novih međudržavnih sporazuma sa susednim zemljama, čime je omogućeno da se krene u realizaciju preuzimanja kontrole gornjeg dela bh. neba.
Pejić navodi kako su u utorak i sredu obavljeni razgovori sa Srbijom i Crnom Gorom koji se odnose na preuzimanje bh. neba, a da će u narednom periodu to isto biti urađeno i sa Hrvatskom.
Bosna i Hercegovina je već godinama u procesu preuzimanja kontrole u vazdušnoj plovidbi iznad svoje teritorije. Od 1995. do 2014. godine nije imala ni kontrolu nad delom svog vazdušnog prostora do visine od približno 10.000 metara (32.500 stopa).
Taj posao su godinama obavljale susedne zemlje Srbija i Hrvatska i za to vršile naplatu usluga.
Rifat Tirak, stručnjak za aviosaobraćaj, tvrdi kako je tek 2009. BiH sačinila Ugovor sa Srbijom i Hrvatskom o plaćanju usluga ovim zemljama za kontrolu neba. Do tada, kaže on, niko ne zna koliko je taj posao naplaćivan, niti koliko su komšije zaradile na njemu. Procene su, ističe Tirak, da su do tog perioda Srbija i Hrvatska zaradile oko pola milijarde evra.
Takođe, Tirak tvrdi da Bosna i Hercegovina ne raspolaže tehnikom za kontrolu vazdušnog prostora iznad 10.000 metara.
– Mi imamo dva radara, jedan je na sarajevskom aerodromu, a drugi je na Jahorini kojem je domet do 10.000 metara. Dakle, to je samo farsa u kojoj se prikazuje da će se nešto uraditi, a u stvari se sve radi na tome da se sakrije pljačka novca koji ide od takse za prelet Bosne i Hercegovine – kaže ovaj stručnjak.
Ipak, u nadležnom ministarstvu kažu kako je strateški cilj BiH da preuzme kontrolu nad svojim nebom i da je razlog zbog kojeg se to do sad nije učinilo bilo više tehničko, nego političko pitanje.