BiH najveća pretnja Evropi

0

Nisu tu baš čista posla: Denis Bler

 

Među mogućim mestima sukoba Bler ističe i Kosovo i Metohiju za koje tvrdi da je i dalje neophodno pomno pratiti dešavanja.

 

Bler je u izveštaju, čije delove prenosi zagrebački "Jutarnji list", kao najveći izazov za stabilnost u Evropi, naveo neprestane etničke tenzije u BiH, ističući da je animozitet između tri konstutitivna naroda u toj državi u porastu i da bi jačanje njihovih različitih programa moglo predstavljati pretnju za stabilnost BiH.

 

Bler je istakao da Srbi pokušavaju da revidiraju Dejtonski sporazum, što, prema njegovom mišljenju, doprinosi rastu međuetničkih napetosti, dok, sa druge strane, bosanski muslimani i Hrvati žele da ukinu podelu države kako bi napredovali prema članstvu u Evropskoj uniji.

 

Ističući da se ni rašireno nasilje ni službeni raspad države ne čine verovatnim, Bler je naveo da etnički programi još dominiraju političkim procesom, a reforme posustaju zbog prepirki između glavnih etničkih grupa.

 

Kao drugi razlog zabrinutosti za Evropu Bler vidi u pokušaju Rusije da utiče na bivše sovjetske susede, pre svega Gruziju, s kojom je već ratovala u avgustu 2008. godine zbog dve otcepljene gruzijske pokrajine.

 

Rusko shvatanje tih bivših sovjetskih suseda kao zone privilegovanih interesa moglo bi potkopati odnose s Vašingtonom, smatra Bler.

 

Šef američkih obaveštajnih službi ukazuje i na mogućnost sukoba Jermenije i Azerbajdžana oko problematičnog regiona Nagorno-Karabah, a ističe i da bi se SAD trebalo plašiti terorističke mreže Al Kaide, o čemu je pred odborom Senata za obaveštajne službe govorio direktor CIA Leon Paneta.

 

Bler je upozorio da bi Al Kaida mogla izvesti nove napade na SAD u periodu od tri do šest meseci, koji bi mogli sprovesti novi operativci koje Al Kaida šalje u SAD, a koji su prošli minimalan trening, mogu delovati sami i izvesti napad jednostavnim uređajima.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here