"Bez obzira na referendume, kojih može biti koliko žele, to će da bude jedna zemlja", rekla je Eštonova u raspravi u Evropskom parlamentu koji treba da potvrdi njeno imenovanje.
Eštonova je u nastupnom govoru pred evroparlamentarcima pomenula BiH kao jedno od mesta gde će se ona i njena buduća, vrlo ambiciozno zamišljena diplomatska služba, posebno angažovati.
"Potrebna nam je efikasna strategija kako bi se prevazišao politički zastoj u BiH”, rekla je Eštonova i time samo ovu zemlju izdvojila kao problem na zapadnom Balkanu.
Nova funkcijaBritanka Ketrin Ešton će u narednih pet godina obavljati funkciju visokog predstavnika za bezbednosti i spoljnu politiku, kao i funkciju potpredsednika Evropske komisije. Ona je danas u Evropskom parlamentu zatražila potvrdu svog imenovanja, što je neophodan korak prema punoj legalnosti funkcije, koju je kao novost uveo Lisabonski sporazum na kojemu sada počiva pravna struktura EU. |
Ona je pomenula region prilično visoko među svojim prioritetima, rekavši da je logično da se ne bavi samo samo velikim globalnim pitanjima, nego i neposrednim, najbližim susedstvom.
"Naš širi međunarodni krediblitet zavisi od toga kako se ponašamo u našem najbližem susjedstvu, kako sarađujemo sa našim najbližim susedima", rekla je Eštonova, misleći na zapadni Balkan, gde je izdvojila pozitivne primere vizne liberalzacije za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju.
Ona je potvrdila da se zalaže za ulazak svih zemalja regiona u EU, nakon što se u tim zemljama sprovedu stvarne, autentične reforme. U razgovoru nakon predstavljanja, istakla je da se to odnosi i na BiH.
"Članstvo u EU biće ono što će tu zemlju da održi na okupu", rekla je Eštonova i istakla da je BiH zemlja u kojoj različite zajednice moraju da koegzistiraju. "Pred nama je pitanje kako to postići, to je ono o čemu treba da raspravimo", naglasila je Eštonova.