Zvanične potvrde za učešće na EXPO 2027. u Beogradu počele su da pristižu, kaže direktor istoimenog preduzeća Dušan Borovčanin i dodaje da je cilj da to bude jedna od najuspešnijih specijalizovanih izložbi ikada.
– Prema informacijama koje sada imamo siguran sam da će ovo biti zaista jedna od uspešnijih EXPO izložbi poslednjih nekoliko decenija. Procene su da ćemo uspeti u Srbiju da privučemo između 120 i 140 zemalja, a ambicije su nam i veće – rekao je Borovčanin i podsetio da je pravilo da predsednik države pozive šalje drugim šefovima država.
Ta pisma, kako kaže, im već polako pristižu, s obzirom na to da su poslata praktično u ceo svet, što nije baš jednostavno.
Švajcarci dolaze
– Švajcarska je potvrdila predsedniku Srbije prisustvo i očekujemo u narednim danima, nedeljama i mesecima da i ostali to učine – kazao je direktor EXPO 2027 i dodao da potom sledi tehnički i organizacioni deo.
Sa timovima se prelazi na operativne radove, određuje se, kako je objasnio, pozicija paviljona zemlje učesnika, način na koji će odgovoriti na temu, šta će sve pokazati u Beogradu tokom 93 dana trajanja izložbe.
– Ako Srbija privuče 120 zemalja to će biti apsolutni rekord kada je reč o specijalizovanim izložbama. Već kada dođete do 100 zemalja, možete da kažete da je svet zaista u Srbiji. Naša procena iz vremena kandidature bila je da će kroz izložbu proći i 4,5 miliona posetilaca, sada naši operativni planovi kažu da ćemo verovatno to nadmašiti. Spremamo se za šest miliona – rekao je Borovčanin.
Još je, kako navodi, rano za početak prodaje ulaznica, ali već se zna da će biti povlastice za studente, penzionere, decu, višednevnih karata…
Građevinska direkcija je, podseća, upravljač projektom u Beogradu, Ministarstvo finansija i ministar Siniša Mali upravljaju projektom, čija realizacija ide po planu.
Poslovne šanse
EXPO će promeniti sliku Srbije u celom svetu. To je jedinstvena prilika da sve ono što znamo o našoj zemlji i smatramo da je dobro pokažemo. Imamo mnogo toga da predstavimo i kao narod i kao zemlja i kulturnog i materijalnog i nematerijalno-kulturnog nasleđa, istorije i tradicije, pa i stvari u kojima do sada možda nismo bili toliko tradicionalno dobri, a to je ekonomija. Podsetio je da bez obzira na rezultate koja Srbija beleži ipak postoji veliki broj zemalja, koji nema dovoljno informacija kakve poslovne šanse, nudimo. Borovčanin smatra da će i građanima Srbije biti veoma interesantno da dođu na tu izložbu i da se upoznaju sa nekim zemljama i kulturama koje verovatno ne bi imali priliku da posete.
Direktor EXPO kaže da je karakteristika što se tokom manifestacije svakodnevno održava nacionalni dan neke zemlje i biće delegacija koje predvode šefovi država ili premijeri koji obično stižu sa privrednicima.
– Imaćemo priliku da sa svakim kutkom sveta razgovaramo o svemu što je za nas važno u bilateralnom, u multilateralnom smislu.
Japanska pomoć
Japan je domaćin izložbe u Osaki 2025, a Borovčanin kaže da su u prodaju karata krenuli 500 dana pre početka i već prodali sedam miliona ulaznica. Veruje da će se obistiniti njihove procene o 28 miliona poseta.
– To je zemlja sa mnogo iskustva u organizovanju ove specijalizovane izložbe. Osaka je bila domaćin i 1970, a 2005. Aiči – rekao je on.
Podsetio da su vlasti Japana omogućile Srbiji da kao naredni domaćin u Osaki ima statusu zvaničnog posmatrača izložbe. To, kako kaže, znači da ćemo sa japanskim timovima biti na terenu šest meseci, već od januara.
– Tada ćemo krenuti u zajednički operativni rad i ovaj posao će trajati do samog završetka. To je za nas dragoceno iskustvo – rekao je Borovčanin.
Ulična čarolija
Povodom svetske izložbe, beogradske ulice postaju živo platno koje diše, na kojem umetnost i kultura napreduju. Nedavno se saznalo da su svetski ulični umetnici već krenuli da ih ukrašavaju. Reč je o najpoznatijim svetskim imenima u toj branši koja su već počela da menjaju gradski pejzaž. Tradicionalnom šarom sa pirotskog ćilima su oslikani stubići ispred Etnografskog muzeja, a to je delo svetski poznatog umetnika Le Siklopa. Umetnik iz Liona Ememem, poznat po tehnici malih pločica poređanih u vidu mozaika, popunio je pukotine na trotoaru kod Narodnog pozorišta, a ima ih i na Dorćolu. Plan je da poznati svetski i naši ulični umetnici ulepšaju i ulice u drugim gradovima Srbije.