Biber ima protivupalna svojstva koja sprečavaju hronične upale, koje mogu biti glavni uzroci različitih zdravstvenih problema.
Poput soli, crni biber je deo svake kuhinje. Reč je o jednom od najpopularnijih i najkorišćenijih začina na svetu. Ali koliko zapravo znamo o njemu?
Crni biber
Studije dokazuju da prisutnost piperina, glavnog aktivnog jedinjenja u crnom biberu pruža efikasnu biber nije samo glavna namirnica u kuhinji, već se može smatrati i ‘kraljem začina‘.
U drevnoj ajurvedskoj medicini koristi se hiljadama godina zbog visoke koncentracije snažnih i korisnih biljnih jedinjenja.
Ima protivupalna svojstva koja sprečavaju hronične upale, koje mogu biti glavni uzroci različitih zdravstvenih problema poput artritisa, bolesti srca, dijabetesa i raka, borbu protiv upale,piše Živim.hr.
Piperin pomaže i kod otečenih zglobova, suzbija upalu u disajnim putovima uzrokovanu astmom i sezonskim alergijama, on podržava zdravlje jetre.
I danas se biber preporučuje za jačanje imuniteta i bolje varenje, a najbolje ga je konzmurati u svežem mlevenom stanju.
Zdravlje mozga
Piperin takođe igra važnu ulogu u poboljšanju funkcionisanja mozga. Pokazao se korisnim u ublažavanju simptoma povezanih s degenerativnim stanjima mozga poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.
Studije su dokazale da piperin poboljšava pamćenje i čini se da smanjuje stvaranje amiloidnih plakova koji mogu da oštete proteinske fragmente u mozgu povezane s Alchajmerovom bolešću.
Šećer u krvi
Biber takođe može da igra ulogu u poboljšanju nivoa šećera u krvi budući da pomaže u poboljšanju metabolizma šećera u krvi.
Njegova redovna konzumacija može značajno poboljšati osetljivost na insulin. No, potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdili ovi efekti.
Holesterol
Visok nivo holesterola u krvi jedan je od čestih zdravstvenih problema i povezan je s povećanim rizikom od srčanih bolesti.
Istraživanja su pokazala da ishrana s ekstraktom crnog bibera smanjuje nivo holesterola u krvi, uključujući LDL holesterol, a smatra se i da poboljšava apsorpciju dodataka ishrani koji snižavaju holesterol, poput kurkume i crvenog pirinča, prenosi City Magazine.