O broju beskućnika u Srbiji Ministarstvo rada i socijalne politike nema preciznih podataka. Ono što se zna jeste da je u februaru 58.610 porodica, odnosno 150.342 članova dobilo materijalno obezbeđenje, a minimalni nivo socijalne pomoći koje propisuje država u martu ove godine za jednog člana porodice bila je 4.749 dinara.
Država u potpunosti finansira 9.087 korisnika u domovima za stara lica, dok je njih 3.973 delimično na budžetu.
Jedina ustanova koja brine o ljudima koji nemaju krov nad glavom i koji su socijalno ugroženi je Prihvatilište za odrasla i stara lica u Kumodraškoj 226a u Beogradu. To je do skoro bila jedina ustanova takve prirode u celom regionu bivše Jugoslavije.
Beskućnici tamo mogu da prespavaju, okupaju se, pojedu kuvani obrok, ili dobiju lekarsku pomoć. Prema rečima zaposlenih, situacija je teška.
Zakon o socijalnoj zaštiti nalaže da se pod nadzorom Prihvatilišta mogu naći samo šest meseci, a neki štićenici u njemu borave i više od pet godina.
Svesno kršenje zakona zaposleni objašnjava činjenicom da se posle napuštanja ove ustanove, ljudi bez adrese, nažalost, ponovo vraćaju, a stručni tretman kreće iz početka. |
’’Ne znamo gde da smestimo sve koji nam se obraćaju za pomoć. Prošle zime negovali smo 155 osoba ali, ako bude bilo potrebno, ove ćemo primiti njih 200. Uslovi za dolazak u Prihvatilište ne postoje što znači da podršku može potražiti svako. Zato su se pod istim krovom skućili beskućnici, narkomani, alkoholičari, bivši robijaši, duševni bolesnici ali i intelektualci i poznate ličnosti’’, rekao je jedan od zaposlenih u prihvatilištu.
Ta osoba je dodala da se većina beskućnika pojavi pred vratima prihvatilišta u izuzetno nehigijenskom stanju. Zato je stručni tim ove ustanove prinuđen da često upotrebi i do hiljadu litara vode kako bi ih doveo u red.
’’Susrećemo se sa ljudima koji se nisu okupali i više od tri godine. Da bi skinuli garderobu koja se bukvalno slepila sa njihovim telom, moramo da je stružemo. Hiljade vaši ponekad istrebimo iz kose nekih beskućnika. S obzirom na to da mnogi dođu sa ranama po telu i raznim zaraznim bolestima, odmah im pružamo neophodnu medicinsku negu’’, objasnio je radnik prihvatilišta.